بی ثبات ترین جفت ارزها برای معامله فارکس در سال 1401

۳.۸
(۲۹)

بی ثبات ترین جفت ارزها برای معامله فارکس

با وجود نوسانات زیاد در بازار، پیش‌بینی دقیق اینکه کدام جفت ارز در سال ۱۴۰۱بیشترین نوسان را خواهند داشت، می‌تواند دشوار باشد. اما بر اساس روندها و پیش بینی های بازارهای فارکس می توان تا حدودی پیش بینی کرد که کدام جفت ارزها روند بی ثباتی را در پیش خواهند گرفت.

برای معامله گران مهم است که قبل از سرمایه گذاری ، تجزیه و تحلیل فنی خود را بر روی این ارزها انجام دهند، زیرا ممکن است در صورت نوسان بیش از حد ارزش آنها، بازگشت سرمایه پایداری را ارائه ندهند. دلار آمریکا از نظر تاریخی پایدارتر از سایر ارزهای اصلی جهان است، اما برخی از تلاقی های عجیب و غریب با دلار آمریکا می تواند گاهی اوقات بسیار نوسان باشد.

به عنوان بخشی از یک استراتژی قوی معاملات فارکس ، نظارت بر شاخص دلار آمریکا برای مشاهده ارزش دلار آمریکا در برابر سبد سایر ارزهای مهم هوشمندانه است.

همچنین شایان ذکر است که دو نوع نوسان وجود دارد: “خوب” و “بد”. اگر به دنبال راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری بر نوسانات فارکس و در عین حال به حداقل رساندن ریسک هستید، به خواندن ادامه دهید زیرا ما به گروه‌های مختلف جفت ارزها و بی‌ثبات‌ترین و کم‌نوسان‌ترین جفت‌های ارز نگاه خواهیم کرد. علاوه بر این، نحوه معامله گری با تمرکز بر ارزهای نوسان شناسایی شده را مورد بحث قرار خواهیم داد.

نوسانات چیست؟

در معاملات فارکس ، نوسانات اندازه گیری میزان تغییرات در ارزش یک ارز است.  این مقدار با انحراف استاندارد اندازه‌گیری می‌شود.(یعنی مقدار انحراف قیمت از میانگین آن). نوسان یک ارز اغلب شاملل انحراف ارزش آن از میانگین قیمت ارز خواهد بود. پرنوسان‌ترین ارزها عموماً دارای سطوح نقدینگی پایین‌تری هستند، که به این معنی است که احتمال حرکت‌های شدید قیمت در هر جهت یا شکاف‌های قابل توجه آخر هفته وجود دارد.

بی ثبات ترین جفت ارزها کدامند؟

گاهی اوقات تعیین بی ثبات ترین جفت ارزها دشوار است زیرا نوسان می تواند ارزهای مختلف را در زمان های مختلف تحت تأثیر قرار دهد. جفت‌های زیر عموماً نوسانات بالایی را تجربه کرده‌اند.

AUD/JPY

آنچه AUD/JPY (دلار استرالیا در برابر ین ژاپن) را به یک جفت ارز جالب تبدیل می کند، رابطه معکوس بین این دو ارز اصلی است. دلار استرالیا زمانی که معامله گران تمایل به ریسک دارند، تمایل به تقاضا دارد، در حالی که ین ژاپن یک ارز سنتی و یک بهشت ​​امن است که مردم در زمان تلاطم به آن روی می آورند. جفت ارز AUD/JPY نوسانات بالایی را می بیند زیرا به تغییرات در احساسات بازار بسیار حساس است.

AUD/JPY

CAD/JPY

دلار کانادا مانند دلار استرالیا رابطه معکوس با ین ژاپن دارد. با توجه به اینکه کانادا یک تولید کننده عمده نفت است، CAD نسبت به تغییر قیمت نفت حساس است. نوسانات نفت از ابتدای همه گیری به میزان قابل توجهی افزایش یافته است( جفت ارز های CAD)  و بنابراین CAD/JPY  را به طور فزاینده ای نوسانی کرده است.

CAD/JPY

GBP/AUD

نوسان GBP از زمان برگزیت به طور پیوسته در حال افزایش بوده است و GBP/AUD بالاترین نوسانات روزانه را در بین تقاطع های GBP داشته است.

GBP/AUD

USD/MXN

پزو مکزیک یکی از نقدشونده ترین ارزهای بازارهای نوظهور است، اما همچنان یک ارز پرنوسان است. قیمت نفت تاثیر بسزایی در جهت گیری ابن ارز دارد. عوامل دیگری چون تفاوت نرخ بهره و ژئوپلیتیک نیز بر این ارز تاثیرگذار است.

USD/MXN

USD/ZAR

راند آفریقای جنوبی به دلیل اینکه آفریقای جنوبی یکی از کشورهای صادرکننده اصلی کالا است، یک ارز کالا محسوب می شود. ZAR به طور سنتی به دلیل عوامل سیاسی و نوسانات در بازارهای کالا، نوسانات بالاتری داشته است. این ارز زمانی که بازارها در حالت “ریسک” قرار دارند، عملکرد بهتری دارد.

USD/ZAR

USD/THB

نوسانات در بات تایلند از ابتدای همه گیری افزایش یافته است. این ارز در بازارهای نوظهور محبوب است زیرا نسبتاً نقد است در حالی که نوسانات آن فرصت های معاملاتی خوبی را ایجاد می کند.

USD/THB

کم نوسان ترین جفت ارزها در فارکس کدامند؟

اکنون که بی‌ثبات‌ترین جفت‌ها را پوشش داده‌ایم، بیایید به جفت‌ ارزهایی با کمترین نوسان نگاه کنیم. به طور کلی، جفت ارزهای اصلی به عنوان ارزهایی با کمترین نوسان در نظر گرفته می شوند، زیرا از لحاظ تاریخی بیشترین معامله را در بین معامله گران داشته اند.

EUR/CHF

فرانک سوئیس یک ارز با ثبات است و به عنوان یک پناهگاه امن دیده می شود. به جز رویداد قو سیاه در سال ۲۰۱۵ و چند “حادثه” گاه به گاه، CHF حرکت چندانی ندارد، به ویژه در برابر سایر ارزهای اصلی مانند یورو و دلار آمریکا.

USD/JPY

هر دو دلار آمریکا و ین ژاپن به طور سنتی به عنوان پناهگاه های امن در نظر گرفته می شوند، بنابراین نوسانات قیمت می تواند بسته به محیط بازار محدود شود. این جفت ارز می تواند زمانی که نرخ بهره در ایالات متحده افزایش می یابد تغییر چندانی کند، در حالی که در ژاپن پایین باقی می ماند، زیرا USD/JPY تبدیل به یک تجارت حمل و نقل محبوب می شود.

نقدشوندگی ترین جفت ارزها در فارکس کدامند؟

EUR/USD نقدشونده ترین جفت ارز است و ۲۰ تا ۳۰ درصد از بازار فارکس را بر اساس حجم معاملات نشان می دهد. طبق نظرسنجی بانکی سه‌ساله بانک تسویه‌های بین‌المللی،  ۲۴EUR/USD درصد از کل حجم معاملات را در آوریل ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است.

USD/JPY در رتبه دوم قرار دارد و ین ژاپن یکی از ارزهای پرمعامله و همچنین یک ارز اصلی امن است. با همین گزارش، ین ژاپن سومین ارز پرمعامله بوده و ۱۶.۸ درصد از معاملات ارزی را به خود اختصاص داده است.

GBP/USD سومین جفت ارز نقدشونده با پوند بریتانیا یکی از محبوب ترین ارزهای جهان است.

AUD/USD جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است و دلار استرالیا ارز اصلی کالا است. AUD به ویژه زمانی که بازارها در حالت “ریسک بر” هستند و معامله گران حامل تفاوت نرخ بهره را معامله می کنند (مثلاً خرید دلار استرالیا با بازده بالا در برابر ین ژاپن با بازده پایین) مورد تقاضا است.

USD/CAD در این رتبه بندی در رتبه پنجم قرار دارد. کانادا یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان و صادرکننده بزرگ نفت است. بنابراین قیمت نفت تأثیر زیادی بر جهت دلار کانادا دارد.

بیشتر بخوانید: آیا می توان معامله گری در فارکس را به عنوان شغل اصلی در نظر قرار داد؟

نقدشوندگی ترین جفت ارزها در فارکس کدامند؟

تفاوت بین جفت ارزهای معاملاتی با نوسانات بالا در مقابل نوسان کم چیست؟

جفت ارزها به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

جفت ارزهای اصلی

جفت ارزهای اصلی شامل فعال ترین جفت ارزهای معامله شده در بازار فارکس مانند EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY و USD/CHF است. دلار آمریکا، فرانک سوئیس و ین ژاپن به عنوان ارزهای امن در نظر گرفته می شوند.

جفت های کوچک

ارزهای فرعی جفت هایی هستند که شامل دلار آمریکا نمی شوند، اما حداقل یکی از ارزهای اصلی دیگر جهان را شامل می شوند. مثال هایی برای این امر عبارتند از EUR/GBP، GBP/JPY و CAD/CHF.

جفت های عجیب و غریب

ارزهای عجیب و غریب معمولاً شامل یک ارز اصلی است که در برابر یک ارز کمتر معامله شده یا ارز بازارهای نوظهور معامله می شود. اینها برخی از بالاترین نوسانات را ارائه می دهند و شامل جفت هایی مانند USD/TRY، USD/MXN و EUR/RUB می شوند.

جفت ارزهای عجیب و غریب به طور کلی نوسانات بالاتری خواهند داشت، در حالی که جفت ارزهای اصلی تمایل به نوسانات کمتری دارند. دلیل این امر نقدینگی است. ارزهایی مانند یورو، پوند انگلیس و فرانک سوئیس دارای نقدینگی عمیق هستند، در حالی که ارزهای بازارهای نوظهور مانند لیر ترکیه، راند آفریقای جنوبی و وون کره جنوبی نقدینگی بسیار کمتری خواهند داشت.

نقدینگی را می توان به عنوان توانایی خرید یا فروش یک ارز خاص بدون ایجاد حرکت قابل توجه در بازار توصیف کرد. به عنوان مثال، سفارش خرید ۵۰ میلیون یورو/دلار آمریکا به سختی این جفت ارز با نقدینگی بالا را جابه‌جا می‌کند، در حالی که می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر جفت ارزهای عجیب و غریب مانند USD/TRY داشته باشد. جفت ارزهای با نقدشوندگی کمتر نیز تمایل به اسپرد گسترده دارند که هزینه های معاملات را برای معامله گر فارکس افزایش می دهد.

چگونه نوسانات جفت ارز را معامله کنیم؟

برای تعیین اینکه کدام جفت ارز برای معامله مناسب ترین هستند، یک معامله گر باید ابتدا نگاهی به استراتژی معاملاتی خود داشته باشد. معامله‌گری که از استراتژی معاملاتی محدوده استفاده می‌کند، می‌خواهد از جفت ارزهای عجیب و غریب اجتناب کند، بلکه به جفت ارزهای اصلی و جفت‌های جزئی خاصی مانند EUR/CHF و EUR/GBP نگاه می‌کند.

از سوی دیگر، معامله‌گری که از استراتژی شکست یا پیروی از روند استفاده می‌کند، ممکن است بخواهد جفت ارزهای نوسانی را بررسی کند  که می‌تواند هر چیزی از جفت‌های جزئی مانند EUR/JPY و GBP/JPY گرفته تا جفت‌های عجیب و غریب مانند USD/ZAR و USD/TRY. البته نباید جفت ارزهای اصلی را به طور کامل نادیده گرفت، اما معامله گران باید سطوح مختلف نوسان در آن ها را به دقت زیر نظر داشته باشند.

ریسک پذیری یک معامله گر نیز عامل مهمی است. در حالی که می‌توانید با هر جفت ارزی معامله ریسک‌های بزرگی انجام دهید، معامله‌گران ریسک‌گریز ممکن است احساس راحتی بیشتری در معاملات جفت ارز با نوسانات کمتر داشته باشند، زیرا نمی‌توانند از نوسانات و معکوس‌های شدیدی که با جفت ارزهای خاص مانند لیر ترکیه و راند آفریقای جنوبی متقاطع می‌شود مقابله کنند.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۸ / ۵. تعداد آرا: ۲۹

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *