ین ژاپن چیست و نحوه معامله آن در فارکس چگونه است؟

۴.۲
(۲۱)

پول ژاپن: محبوب ترین پول آسیا

واحد پول ژاپن ین نام دارد و به عنوان واحد پول رسمی کشور ژاپن استفاده می‌شود. نماد ین در معاملات مالی و اقتصادی با علامت یِن (¥) نشان داده می‌شود. یِن یکی از واحد‌های پولی قدرتمند در جهان به شمار می‌رود و مورد توجه بین‌المللی قرار دارد. ارزش یِن به دلیل قدرت اقتصادی ژاپن و رتبه بالای این کشور در صنعت، فناوری و صادرات بسیار پایدار است. یِن نیز در معاملات بین‌المللی و بازارهای مالی جهانی نقش مهمی دارد و به عنوان یکی از ارزهای پرمعامله در بازارهای ارز جهان شناخته می‌شود. بانک مرکزی ژاپن، یعنی بانک ژاپن، مسئول تنظیم و کنترل عرضه واحد پول ین در بازار است و تلاش می‌کند تا پایداری ارزش ین را حفظ کند.

بر اساس آخرین گزارش بانک پرداخت های بین المللی برای بازار فارکس، ارز ژاپن همچنان سومین ارز پرمعامله در جهان و است. ین ژاپن محبوب ترین ارز آسیا در بازار فارکس، ۱۷ درصد از معاملات ارزی را شامل می شود.

سشن معاملاتی آسیا، میزبان معاملات زیر مجموعه خود در ژاپن، هنگ کنگ، سنگاپور، استرالیا و نیوزلند است.

اگر می خواهید بدانید ین ژاپن چیست و چگونه می توانید از تغییرات قیمت ین ژاپن و محبوب ترین جفت: USDJPY سود ببرید، این مقاله برای شما مناسب است. شروع کنیم.

ین ژاپن چیست؟ 

واحد پول رسمی ژاپن ین ژاپن است و با قانون جدید ارز در سال ۱۸۷۱ به امید تثبیت سیستم پولی در “کشوری که خورشید در آن طلوع می کند” استفاده شد.

ین جایگزین سیستم پولی دوران توکوگاوا می شود، یک سیستم پولی پیچیده بر پایه مس. کلمه “ین” در زبان ژاپنی به معنای یک جسم گرد است و نماد ین ژاپن JPY است.

پس از کاهش ارزش نقره در سال ۱۸۷۳، ین ژاپن اخیراً ارزش خود را در مقایسه با برخی از رقبای اصلی خود مانند دلار آمریکا و دلار کانادا که استاندارد طلا را پذیرفته اند، از دست داده است.

سپس، در سال ۱۹۸۷، یک ین تنها ۵۰ سنت قیمت داشت. ژاپن در آن سال استاندارد طلا را پذیرفت و ارزش پول ژاپن را تثبیت کرد.

ین ژاپن: یک پناهگاه امن در دارایی های جهان

ین ژاپن: یک پناهگاه امن در دارایی های جهان

پول ژاپن علاوه بر اینکه سومین ارز پرمعامله در جهان است، پس از دلار آمریکا و یورو، چهارمین ارز پرمعامله پس از دلار، یورو و پوند انگلیس نیز می باشد.

اما شاید مهمتر از همه، ین ژاپن در مواقع عدم اطمینان همراه با اوراق قرضه دولتی، طلا و فرانک سوئیس به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می شود.

اما وضعیت ین چگونه است؟ در اینجا برخی از عواملی است که دارایی های ین ژاپن را در مواقع سخت به پناهگاه تبدیل می کند:

 • نرخ بهره بسیار پایین در ژاپن در طول زمان. این بدان معناست که خرید ین برای سرمایه گذاری های دیگر شما بسیار ارزان است.
 • سرمایه گذاران ژاپنی بیشتر از سرمایه گذاران خارجی در معرض دارایی های ژاپنی قرار دارند. بنابراین، در زمان عدم اطمینان، بازگشت به پول نقد و تقاضا برای ین ژاپن افزایش می یابد.
 • ژاپن یکی از بزرگترین و توسعه یافته ترین اقتصادهای جهان است و سیستم اقتصادی آن ثابت کرده است که باثبات است. این امر باعث افزایش تقاضا برای اوراق قرضه دولتی ژاپن در مواقع عدم اطمینان می شود.
 • نقدینگی بالای ین. قبلاً اشاره کردیم که ین ژاپن سومین ارز پرمعامله در جهان است.

بنابراین، وقتی اخبار دوره‌های عدم اطمینان مانند رکود اقتصادی قریب‌الوقوع، سقوط بازار سهام، همه‌گیری جهانی، درگیری‌های اقتصادی یا سیاسی و غیره را می‌شنوید، می‌توانید انتظار حرکت‌های بزرگی را در جفت دلار/ین با بقیه ارزها داشته باشید. .

بانک مرکزی ژاپن و ین ژاپن 

در سال ۱۸۸۲، بانک مرکزی ژاپن برای کنترل عرضه پول و جلوگیری از کاهش ین ژاپن توسط سایر کشورها ایجاد شد.

از دهه ۱۹۹۰، اقتصاد ژاپن به دلیل کاهش تورم از یک “بیماری مزمن” رنج می برد و بانک مرکزی ژاپن مجموعه ای از سیاست ها را برای مقابله با مارپیچ کاهش تورم در این کشور آغاز کرد.

در سال ۱۹۹۹، بانک های مرکزی ژاپن تعهد خود را به تورم بالای مصرف کننده آغاز کردند و اولین برنامه تسهیل کمی در جهان را راه اندازی کردند.

با این حال، تلاش های بانک مرکزی ژاپن (BoJ) به ویژه از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ موفقیت آمیز نبوده است.

در سال ۲۰۱۳، بانک مرکزی با دولت ژاپن به رهبری شینزو آبه ادغام شد تا به هدف تورم ۲ درصدی دست یابد. با این حال، CPI هنوز با اهداف بانک فاصله دارد.

چه عواملی بر قیمت ین ژاپن تأثیر می گذارد؟ 

برای هر ارز در جهان عوامل اساسی وجود دارد که می تواند تاثیر شدیدی بر قیمت آن داشته باشد. ین ژاپن نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما بیایید برخی از محرک های اصلی مسیر ین را ببینیم:

 • سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن
 • احساسات بازار مالی
 • نشانگرهای اقتصادی.
 • عوامل ژئوپلیتیک

چه عواملی بر قیمت ین ژاپن تأثیر می گذارد؟ 

تاثیر سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن بروی ین

همانطور که می‌دانید، برای سال‌های متمادی سیاست بانک مرکزی بسیار انبساطی بوده و انگیزه‌های اقتصادی زیادی از جمله:

 • نرخ های بهره منفی
 • برنامه های خرید دارایی
 • کنترل منحنی بازده اوراق قرضه دولتی.

کنترل منحنی بازده شامل حفظ بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله ژاپن در حدود صفر است، در حالی که نرخ بهره کوتاه مدت منفی است. هدف از این رویکرد به طور کلی منحنی بازدهی تندتر است که به معنای افزایش شکاف بین بازده اوراق بهادار دولتی کوتاه مدت و بلندمدت است.

رابطه بین اوراق قرضه (نه تنها ژاپنی بلکه آمریکایی) و پول ژاپن قوی است.

به عنوان مثال، اغلب زمانی اتفاق می افتد که قیمت اوراق قرضه ایالات متحده افزایش می یابد، یعنی بازده آن کاهش می یابد و تقاضا برای ین ژاپن افزایش می یابد. برعکس آن نیز ممکن است صادق باشد.

نرخ های بهره منفی در ژاپن پس از دهه ۱۹۹۰ به این معنی بود که ین برای استقراض بسیار ارزان بود.

این امر استفاده از استراتژی های معاملاتی “Carry Trading” را تشویق می کند. معامله گران از ین ژاپن کم هزینه برای خرید دارایی های با بازده بالا استفاده می کنند. این به آنها اجازه می دهد تا تفاوت بین نرخ های بهره را از نظر بازده به دست آورند.

تاثیر احساسات بازار فارکس و نرخ ین ژاپن 

ین ژاپن یکی از ارزهایی است که بیشتر در معرض احساسات حاکم بر بازار قرار دارد. زمانی که بازارها صعودی هستند، ریسک پذیری به دنبال دارایی های با بازده بالاتر مانند شرکت ها و نفت و ارزهایی مانند دلار استرالیا، نیوزلند و کانادا است. بنابراین، قیمت آنها به دلیل تقاضای بالا افزایش می یابد.

برعکس، وقتی نوبت به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌رسد، بیشتر بر حفاظت از سرمایه‌شان تمرکز کنید.

کسانی که برخی از دارایی‌های پرریسک‌تر ذکر شده در بالا را دارند ، دارایی‌های امن با بازده کمتر اما ایمنی بالاتر را هدف قرار می‌دهند. دقیقاً در این گروه از دارایی ها، ین ژاپن مورد بحث در این مقاله قرار دارد.

می توان گفت که رابطه معکوس بین ین ژاپن و دارایی های ریسکی مانند سهام وجود دارد. بنابراین، ین به معیار ریسک پذیری در بازارهای مالی تبدیل شده است.

تاثیر داده های اقتصادی بروی ین 

شاخص های اقتصادی اغلب تأثیر قابل توجهی بر نرخ ارز محلی دارند، اما این به طور کامل در مورد شاخص های اقتصاد کلان ژاپن صادق نیست.

با توجه به سیاست پولی غیرمعمول در “کشوری که خورشید در آن طلوع می کند”، شاخص های اصلی اقتصادی تاثیر جدی بر ین یا ین در برابر یورو ندارند.

با این حال، به کسانی که جفت ارزهای مرتبط با ین ژاپن را معامله می‌کنند، توصیه می‌شود برخی شاخص‌های اقتصادی را زیر نظر داشته باشند تا بتوانند قدم‌های بعدی BoJ را پیش‌بینی کنند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • شاخص قیمت مصرف کننده
 • تولید ناخالص داخلی
 • تولید صنعتی
 • نشانگر تانکان

نحوه معامله ین ژاپن در بازار فارکس

نحوه معامله ین ژاپن در بازار فارکس

بازار ارز (از این پس فارکس نامیده می شود) بازاری است که ارزها در آن معامله می شوند. به گفته بانک پرداخت های بین المللی، روزانه نزدیک به ۶ میلیارد دلار در بازار ارز بین دولت ها، بانک ها، شرکت ها و سفته بازان معامله می شود.

ارزهای جهانی معمولاً به صورت جفتی معامله می شوند زیرا برای بیان ارزش یکی از آنها نیاز به ارز مربوطه دارد. تمام معاملات ارزی بر اساس خرید یک ارز و فروش ارز دیگر است.

اولین ارز موجود در جفت ارزها، ارز پایه و دومی، ارز مظنه نامیده می شود. نسبت ارز مبنا به ارز مظنه را ارز مظنه می نامند که نشان می دهد برای خرید ارز پایه چه مقدار از ارز مورد نیاز است.

زمان آن فرا رسیده است که به این نکته اشاره کنیم که دومین جفت پرمعامله در جهان USD/JPY است. سایر جفت ارزهای پرمعامله که شامل ین ژاپن می شود عبارتند از:

 • ین یورو (EUR/JPY)
 • ین پوند استرلینگ (GBP/JPY)
 • فرانک سوئیس به ین (CHF/JPY)
 • دلار کانادا (CAD/JPY)
 • دلار استرالیا (AUD/JPY)
 • ین ژاپن (NZD/JPY)

به طور خاص در بازار فارکس، با این جفت ارزها، معامله ین ژاپن می تواند موثر باشد.

با این حال، گزینه های دیگری مانند قراردادهای آتی ارز وجود دارد، اما نیاز به سرمایه بیشتری دارند، نقدشوندگی کمتری دارند و تاریخ انقضا دارند

بهترین ساعات معاملاتی برای USD/JPY

 • ۴:۳۰ تا ۱۰:۳۰ صبح.

زمان معاملات بازار سهام آسیا اغلب بر معاملات ین ژاپن تأثیر می گذارد. هنگام معامله در آسیا، می توانید حرکات جالبی را در دلار در برابر ین ژاپن مشاهده کنید.

معامله در تقویم اقتصادی بسیاری از معامله گران فارکس را به خود جذب می کند زیرا به آنها اجازه می دهد فقط چند دقیقه در حول و حوش ساعت اخبار مهم اقتصادی معامله کنند که گاهی اوقات حرکت های بزرگی را ایجاد می کند!

چه در حال معامله با دلار باشید و چه بر روی ین سفته بازی، مفهوم زمان برای بازگشت به بهترین قیمت یا پیروی از داده های اقتصادی اساسی مهم است.

اگر USDJPY معامله می‌کنید، می‌توانید از حرکات ناشی از اخبار مربوط به ین ژاپن یا اقتصاد ایالات متحده از طریق دلار آمریکا نیز بهره ببرید.

چرا تجارت ین ژاپن محبوب است؟ 

در ابتدای این بخش از مقاله، قبلاً به برخی از مزیت های اصلی معامله و سرمایه گذاری در جریان نقدی ین ژاپن و نوسانات آن اشاره کردیم. اما بیایید ببینیم که آیا عوامل دیگری وجود دارد که می تواند تعادل را به نفع تجارت فارکس به ارز ژاپن تغییر دهد:

 • شما می توانید ۲۴ ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته جفت ارز را با ین ژاپن معامله کنید.
 • شما می توانید مطلوب ترین دوره های معاملاتی را انتخاب کنید و در نوسانات افزایش یافته شرکت کنید.
 • معامله با جفت ارزهای اصلی نقدینگی بالا را با اجرای سفارشات بسیار سریع از پلتفرم های معاملاتی Admirals تضمین می کند.
 • اسپرد کم.
 • همچنین می توانید در صورت افزایش و کاهش قیمت ها با CFD معامله کنید.
 • از دسترسی به اهرم تا ۱:۵۰۰ بهره مند شوید.

با این حال، ین ژاپن دارای معایبی است:

 • معامله جفت ارز با مشارکت ین ژاپن (USD/JPY؛ EUR/JPY، GBP/JPY، CHF/JPY، CAD/JPY، AUD/JPY و NZD/JPY) در صورت نگهداری موقعیت های باز یک شبه مشمول کارمزد سوآپ منفی است. .
 • استفاده از اهرم در معاملات JPY زمانی می تواند خطرناک باشد که معامله کردن غیرعاقلانه باشد.

با این حال، راه حل های ساده ای برای این معایب وجود دارد. به عنوان مثال، استراتژی های مدیریت ریسک سختگیرانه را در معاملات خود به ین ژاپن (و در معاملات عمومی) اعمال کنید.

 

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. تعداد آرا: ۲۱

۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *