Basic Market strauctur

Big Data Technology for Business Finance Analytic Concept. Modern graphic interface shows massive information of business sale report, profit chart and stock market trends analysis on screen monitor.


۳.۸
(۱۴)

مارکت استراکچر یا ساختار بازار Basic Market strauctur (BMS)

در این مقاله می خواهیم در مورد دو دسته بندی ساختار بازار (مارکت استراکچر) بازگشتی و ادامه دهنده تمرکز کنیم. که یادگیری این مبحث برای دوره RTM نیاز است. برای اینکه بتوانیم در بازار های مالی به درآمد کافی و مستمر برسیم باید ساختار بازار را کاملا بشناسیم و بتوانیم آن را تحلیل و برسی کنیم. که معمولاً این موضوع نادیده گرفته می شود.

مارکت استراکچر یا ساختار بازار چیست؟

مارکت استراکچر یعنی برسی روند گذشته مارکت است. همه سبک های معاملاتی بر اساس ساختار بازار ایجاد و اجر می شوند. با برسی حرکت بازار و تحلیل ساختار بازار ما می توانیم سبک هایی مانند لنس، پرایس اکشن، اسمارت مانی و دیگر سبک ها را ایجاد کنیم. عامل اصلی ایجاد رفتارها در مارکت خبرها هستند. اخبار در سراسر دنیا  باعث ایجاد واکنش هایی در بازار میشوند و این رفتار ها  و واکنش ها ساختار بازار را تشکیل می دهند . 

دسته بندی ساختار بازار 

برای درک بهتر در ابتدا ساختار بازار را به دو دسته تقسیم بندی می کنیم. ۱- ساختار بازگشتی  ۲- ساختار ادامه دهنده 

دسته بندی ساختار بازگشتی

نزولی بیس صعودی

صعودی بیس نزولی

این دو مورد ساختار بازگشتی بازار هستند که می خواهیم با جزئیات بیشتر به آنها بپردازیم و در ادامه در مورد ساختار ادامه دهنده صحبت خواهیم کرد.

دسته بندی ساختار ادامه دهنده 

صعودی بیس صعودی

  نزولی بیس نزولی

به این معناست که روند ادامه دارد بنابراین وقتی به دنبال ساختار ادامه دهنده در بازار هستیم به دنبال این دو مورد هستی.

مارکت استراکچر

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می کنید ساختار ادامه دهنده را داریم. در شکل سمت راست رالی بیس رالی اتفاق افتاده که قیمت از پایین آمده و یک رالی ساخته است ما این حرکت قوی و صعودی را رالی می گوییم .

رالی در ساختار مارکت استراکچر

رالی یک حرکت قوی به سمت بالا در قیمت است قیمت به سمت بالا حرکت کرده در جا زده و دوباره به سمت بالا حرکت کرده است به این درجا زدن بیس می گوییم.این درجا زدن نشانه بلاتکلیفی و بی تصمیمی در بازار است.

دراپ در ساختار مارکت استراکچر

 در شکل سمت چپ باز هم ساختار ادامه دهنده را داریم از نوع دراپ بیس دراپ، که قیمت به سمت نزول در حال حرکت است به این حرکت قوی نزولی دراپ می گوییم. پس از یک دراپ شروع به ساختن بیس کرده است یعنی بازار در حال تصمیم گیری است. در این ناحیه بلاتکلیفی داریم نمی دانیم چه اتفاقی رخ خواهد داد شاید موسسات و بانکها قیمت را به بالا ببرند و باعث تغییر روند شوند و یا روند نزولی را ادامه دهند.

این دو مثال برای ساختار ادامه دهنده بازار بودند حال به ساختار بازگشتی بازار می پردازیم

مارکت استراکچر

در تصویر بالا ساختار بازگشتی را داریم. شکل سمت چپ یک رالی بیس دراپ داریم بازار ابتدا به سمت بالا حرکت کرده و در جا زده و سپس نزولی می شود (توجه داشته باشید که بیس ها فقط در رالی بیس رالی و دراپ بیس دراپ ها تشکیل می شوند )

در شکل سمت راست هم ملاحظه می کنید که یک روند نزولی و بعد تشکیل بیس و حرکت صعودی ایجاد شده است به این حرکت دراپ بیس رالی می گوییم.

بیس ها در انتهای یک پل دیده می‌شوند انتهای یک رالی یا دراپ ایجاد می شوند در جایی که بازار نشانه های بی تصمیمی دارد.

بیس چیست؟

برای مثال وقتی قیمت با مومنتوم به سمت بالا حرکت می کند و به نقطه‌ای می‌رسد که دیگر نمودار با مومنتوم حرکت نمی کند و شروع به درجا زدن می کند و قیمت در آنجا یک فلگ (الگوی پرچم) می سازد و قیمت شروع به فلگ ساختن کرد و در نهایت قیمت بازگشته و شروع به ریزش می کند. این درجا زدن ها را بیس می گوییم.

توجه داشته باشید که بیس ها فقط در ساختار بازگشتی ایجاد می‌شوند .( فقط در روندهای رالی بیس دراپ یا دراپ بیس رالی دیده می شوند.)

تشخیص نواحی مهم در مارکت استراکچر

قیمت معمولاً در بالای یک پل فلک می سازد (با فرض صعودی بودن پل) آنجا جایی است که تریدرهای موسسات و بانک ها به پوزیشن های لانگ خود اضافه می کنند تا قیمت را بالا ببرند یا به پوزیشن های شورت خود اضافه می‌کند تا قیمت را برگرداند.

پس نتیجه می گیریم که بحث ها نواحی بسیار مهمی در بازار هستند. برای بررسی  و تشخیص تغییر جهت حرکت بازار به بیس ها نیاز داریم.

باید بیس ها را برای بررسی کنید چون به شما کمک می کند تا متوجه شوید تریدرهای موسسات و بانک ها کجا ممکن است قیمت را برگردانند . پس زمانی که ترید می‌کنید باید به دنبال آنها باشید.

مارکت استراکچر

Rally Base Rally

در تصویر بالا یک RBR داریم ، می بینیم که بازار یک رالی داشته است و بازار کمی در جا زده است که به آن بیس می گوییم. و بعد از اینکه بیس تشکیل شد بازار مجدد برای ساخت یک رالی حرکت کرده است. پس بازار یک رالی بیس رالی ساخته است به آن RBR می گوییم.

Basic Market strauctur

Drop Base Drop

در تصویر بالا می بینیم که بازار یک ریزش داشته است میان راه بلاتکلیفی خود را با ایجاد بیس نشان می دهد و قیمت مجدد به سمت پایین ادامه دارد. و در نهایت یک دراپ بیس دراپ داریم که مخفف آنDBD  است در لایو بازار باید به دنبال این موارد باشیم این موارد پایه های ساختار بازار هستند

Basic Market strauctur

چارت بالا ساختار بازگشتی را می‌بینیم که رالی بیس دراپ را می بینیم که یک رالی قیمتی داریم سپس بیس و بعد یک ریزش قیمتی سپس یک رالی بیس دراپ ایجاد شده است.

 

سپاس گزاریم از اینکه این مقاله را تا انتها مطالعه کرده اید و موفقیت شما در معامله‌گری و تمام مراحل زندگی را خواستاریم.

لطفاً نظر خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

جهت مشاهده فیلم های آموزش رایگان فارکس با آکادمی چرتکه همراه باشید.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۸ / ۵. تعداد آرا: ۱۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *