۳.۴
(۸۷)

اهمیت عجیب پول هوشمند در بورس!

قبل از شروع مطلب اصلی، لازم است تا به اهمیت پول هوشمند پی ببریم. اگر شما بدانید تشخیص پول هوشمند چه سودهایی می تواند عاید شما کند، این مقاله را چندین و چندبار مطالعه خواهید کرد تا کاملا به موضوع مسلط شوید.

یک خبر خوب درباره پول هوشمند این است که حتی اگر تحلیل تکنیکال هم بلد نیستید، با ریسک به نسبت بیشتری می توانید فقط و فقط پول هوشمند را در سهم تشخیص داده و با خریداران سهم همراه شوید.

برای درک اهمیت موضوع داستان واقعی زیر را درباره یکی از سمینار های مطالعه کنید:

در اواخر آبان ماه ۹۸ در سمینار آکادمی بورس چرتکه در دانشگاه کاشان در خلال آموزش پول هوشمند سهم کساپا شکار شد و این سهم طی سه هفته بالای ۵۰ درصد سود خالص داد(برای اطلاعات بیشتر نمودار سهم را چک کنید).

ما در چرتکه هدف خود را آموزش بورس بصورت کاملا کاربردی بدون اتلاف وقت، قرار داده ایم و به شما اطمینان می دهیم در انتهای این مقاله هم مانند سایر مقالات ما از شیوایی و سادگی بیان مطلب و یادگیری خود لذت خواهید برد.

لازم به ذکر است که بطور مختصر در مقاله ی قفس قیمت در تابلوی سهم سرانه ی خرید و فروش معرفی شده است و در اینجا بطور گسترده تر این مفهوم را به همراه تشخیص پول هوشمند یاد می گیریم.

اگر اطلاعاتی در رابطه با سرانه خرید و فروش ندارید حتما و حتما این مقاله را دنبال فرمایید چرا که پیش نیاز درک مفهوم سودساز و بسیار کاربردیِ “پول هوشمند” است.

آیا با هر پول هوشمندی در بورس می توان سود کرد؟

اگر در سال ۹۷ تا اواسط ۹۹ می خواستیم به این سوال پاسخ دهیم، پاسخ “مثبت” بود ولی در حال حاضر و در شرایطی که بازار متعادل یا نزولی می باشد، پول هوشمند به تنهایی که تریگر ورود(علت ورود به سهم) نیست و حتما باید شرایط بیشتری از سهم مانند ورود پول داغ، موقعیت دقیق تکنیکالی و سایر شرایط بررسی شود. بنابراین برای تشخیص پول هوشمند و استفاده از آن به عنوان دلیلی برای ورود به سهم، احتیاط بیشتری به خرج دهید.

سرانه خرید و فروش چیست؟

سرانه خرید یعنی هر شخص (حقیقی یا حقوقی) به طور میانگین چه مقدار از سهم را خریده است.
به همین ترتیب سرانه فروش تعریف می شود، یعنی هر شخص بطور میانگین چه مقدار از سهم مورد نظر را فروخته است.

برای مثال زمانی که گفته می شود سرانه ی خرید هر حقیقی در سهم تاصیکو ۱۳۱ میلیون ریال است یعنی هر حقیقی در روز معاملاتی ۱۳۱ میلیون ریال پول وارد سهم تاصیکو کرده است. (به همین ترتیب برای سرانه ی فروش هر حقیقی)

برای درک بهتر تابلوی سهم “شیران” را در تاریخ ۴ دی ۹۸ در پایان مقاله بررسی خواهیم کرد.

نکته ی مهم:

سرانه ی خرید را گرچه می توان برای حقوقی ها هم بدست آورد ولی این کار فایده ای ندارد. چرا که قبلا زمانی که میزان خرید حقوقی قابل توجه بود نشانه ی خوبی در سهم بود و می توانست نوید رشد سهم را دهد ولی چون دست حقوقی ها از این راه رو می شد و سیاست آن ها لو می رفت، شرکت های حقوقی از کدهای حقیقی استفاده کردند تا همچنان دست آن ها خوانده نشود.

بنابر این به یاد داشته باشید که فقط و فقط سرانه خرید و فروش حقیقی ها را بررسی می کنیم.

چگونه سرانه خرید یا فروش را محاسبه کنیم؟

گام های تشخیص پول هوشمند:

گام اول:

وارد سایت سازمان بورس شده و نماد موردنظر را جستجو می کنیم تا تابلوی سهم نمایان شود. در تابلوی سهم ابتدا حجم معاملات را با حجم میانگین ماه مقایسه می کنیم، اگر حجم معامله شده ۲ برابر یا بیشتر از ۲ برابر میانگین حجم ماه بود، به گام بعدی می رویم. در واقع این حجم سنگین معامله در سهم به ما نشان می دهد که اتفاقی در سهم در حال رخ دادن است، حال برای بررسی خوب یا بد بودن این اتفاق به گام های بعدی می رویم.

مطابق تصویر زیر عدد کادر ۱ را تقسیم بر کادر ۲ می کنیم، اگر حاصل از ۲ بیشتر بود، به گام بعد می رویم.

گام دوم:

در کادر مشخص شده حجم خرید حقوقی ها و حقیقی ها و همچنین تعداد آن ها نمایش داده شده است. در صورتی که اطلاعات خرید حقیقی و حقوقی را در تابلوی سهم ملاحظه نمی کنید سربرگ “حقیقی/حقوقی” را بررسی کنید.

 

ما با حقوقی های سهم و معاملات آن ها کاری نداریم.

گام سوم:

با تقسیم حجم خرید حقیقی ها، بر تعداد آن ها سرانه خرید حقیقی ها را برای سهم بدست می آوریم(به همین ترتیب سرانه فروش حقیقی ها).

گام چهارم:

حالا که سرانه خرید و فروش حقیقی ها را بدست آوردیم سرانه خرید را بر سرانه فروش تقسیم می کنیم. در صورتی که عدد بدست آمده از یک بزرگتر باشد پول هوشمند وارد سهم شده است و در صورتی که کوچکتر از یک باشد، خروج پول از سهم را شاهد هستیم.

 

بررسی ورود و خروج پول هوشمند در سهم شیران تاریخ ۴ دی ۹۸

پول هوشمند
پول هوشمند

هرگونه سوال یا ابهام خود را درباره پول هوشمند از طریق قسمت ارتباط با چرتکه یا اینستاگرام و تلگرام ما به آدرس Chortkee_academy@ مطرح فرمایید.

همچنین می توانید با تهیه فیلتر پول هوشمند از سایر معامله گران یک گام جلوتر باشید!

سریعا پاسخ شما را خواهیم داد.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۴ / ۵. تعداد آرا: ۸۷

۸۲ دیدگاه ها

 • سالیانه ساله تو بورس هستم، تا حالا اینقدر ساده و قشنگ معنی پول هوشمندا درک نکرده بودم.

 • سلام؛ ممنون از مطلب خوبتون. در کنار مقایسه سرانه خرید و فروش حقیقی، تفاضل حجم خرید و فروش حقیقی که میزان خالص ورود پول حقیقی رو نشون میده، چه جایگاهی داره؟

 • با سلام
  میخواستم بدونم که اگه متوجه شدیم پول هوشمند وارد سهم شده به معنی اینه که آن سهم رو بخریم چون حتما سود خوبی میده؟
  واینکه چه فیلتری میتونیم بکار ببریم که تقسیم سرانه خرید به فروش که بالای یک هست رو بهمون نشون بده
  ممنون از سایت خوبتون

  • با سلام و وقت بخیر ، بله زمانی که پول هوشمند وارد سهمی می شود (مخصوصا سهم هایی که سنگین نیستند) نشان دهنده ی این است که این پول با هدفی وارد سهم شده است به ویژه وقتی نسبت خریدار به فروشنده بالای ۱.۲ باشد ،افرادی قصد دارند سهم را بالا ببرند.
   برای این منظور می توانید از فیلتر پول هوشمند سایت چرتکه استفاده کنید که تمام پارامترهای یک سهم از جمله فیلتر سرانه خرید حقیقی، فروش حقیقی، نسبت خریدار به فروشنده و … را داراست.

  • متوجه نمیشم، چرا باید حقوقی با رقم بسیار بالا وارد یک سهمی بشه بعد بگیم چون حقوقی وارد شده رشد نمیکنه یا میخواد نزولی بشه. اینطوری که همش ضرر میدن ؟؟؟؟؟؟

 • سلام مجدد سوال دیگه ای که داشتم اینه من الان تفاوت پول هوشمند و کد به کد رو متوجه نمیشم هردو پول رو وارد میکنند در چندین حجم و در زمان مناسب می‌فروشند ممنون میشم توضیح بدید

 • با سلام
  ببخشید وقتی تعداد خریداران یک سهم بیشتر از فروشندگان باشد موقع خرید سهم است در حجم های سنگین یا وقتی میزان فروش بیشتر از خرید باشد؟

  • زمانی که تعداد خریداران کمتر از فروشندگان باشد و حقوقی ها کمتر از ۱۵ درصد خرید و فروش داشته باشند می توان گفت موقع خرید سهم است .

  • هر چقدر تعداد خریداران کمتر باشد ، یعنی افراد کمتری قدرت پول بیشتری دارند و سنگین تر خرید کرده اند بنابراین وقتی تعداد خریداران کم باشد، برای سهم مطلوب تر است

   • چند ده سایته سرچ میزنم در رابطه با ورود و.خروج پول.هوشمند اما همین یه سایت بیشتر از ده تاشون بهم اطلاعات رسوند خیلی ساده موجز بی شیله پیله…اقایون چرتکه سرافراز باشید

 • سلام ضمن تشکر .لطفا به سوال مطرح شده پاسخ دهید
  نسبت عدد بدست آمده از عدد ۲تا۴۰ عدد بزرگ تا چه مدت برنماد تاثیر دارد-مثلا ۲۰۰۰۰۰/۱۰۰۰۰برابر۲۰ شود
  باتشکر

 • بنظر بنده چند آیتم رو باید در نظر گرفت :
  ۱-سرانه خرید حقیقی ها بیشتر از ۱ باشد
  ۲-حجم روزانه بیشتر از ۲ برابر حجم ماهیانه باشه
  ۳-فروش حقوقی اگه بیشتر از ۱۵% کل فروش همون روز باشه
  ۴- بررسی تکنیکال سهم
  اگه این چهار شرط رعایت بشه سیگنال خرید قوی صادر شده

  • در این مقاله ۴ گام ساده برای تشخیص پول هوشمند در مراحل اول توضیح داده شده است. بدیهی است هرچقدر موارد گفته شده توسط جنابعالی بیشتر بررسی شود سیگنال خرید قوی تر و ریسک پایین تر خواهد بود.

 • سلام .مرسی چقدر راحت برام جا افتاداین موضوع.واقعا متشکرم.ولی ی ابهام برام هست.پس ما کی به تعداد خریدار و فروشنده نگاه میکینم.میگیم هر کدوم تعداد کمتر باشه پرقدرتر هستش.ون رو کجا باید در نظر بگیریم

 • شما یک موضوع مهم را در این جا مد نظر قرار نمی دید.باید دید سهم در حمایت تکنیکال هست یا در زیر مقاومت.اگر در حمایت باشیم این اعداد ما رو به اشتباه میدازه احتمالا

 • من علاقه زیادی به ” چرایی ” که شما همیشه در آموزش هاتون میدید میشم چون به این صورت فهم مسئله عمیق تر و کاربردی تر میشه
  سپاس فراوان داداش گلم

 • سلام اینکه گفتید احتمال پول هوشمند هست و قطعی نیست شاید از هر ده تایی یکیش پول هوشمند باشه

  • سلام
   خیر ، در اکثر مواقع ورود پول هوشمند است ولی نمیتوان قطعی گفت همه مواقع ورود پول هوشمند است

 • سلام. با تشکر از مقاله مفیدتان یک سوال داشتم.چرا سرانه خرید را بر سرانه فروش تقسیم می‌کنیم و از نتیجه آن که بالاتر از یک یا کمتر از یک باشد تشخیص ورود یا خروج پول هوشمند را می‌دهیم؟ خیلی ساده اگر سرانه خرید از سرانه فروش بیشتر باشد نشانه قدرت بیشتر خریدار و ورود پول هوشمند است و اگر سرانه خرید کمتر از سرانه فروش باشد نشانه قدرت بیشتر فروشنده و خروج پول از سهم می‌باشد.

 • سلام. واقعا خیلی خیلی ممنونم بابت اینکه مطالب را اینقدر ساده و کاربردی و خیرخواهانه بیان میکنید. واقعا از وقتی فیلم های آموزشیتون را دیدم به قدری عاشق بورس و یادگیری اون شدم که حد نداره. خدا خیرتون بده. خیلی عالی بیان می کنید

  • دوست عزیز
   این سایت متعلق به اقای همتی ه و بابت آموزش تابلوخوانی پولی دریافت نمیشه، ما خودمون به سایت فراچارت هدیه دادیم دوره تابلوخوانی مون رو

 • سلام، خسته نباشید!
  بابت مقالات بسیار بسیار مفیدتون و مختصرتون خیلی تشکر میکنم.
  من یه سوال داشتم، اکثر اوقات که ورود پول هوشمند رو تشخیص میدیم سهم در صف خرید هست و امکان خرید نیست، در این مواقع چطور میشه عمل کرد؟
  خیلی ممنون

 • ممنون از مطالب عالیتون
  میخاستم بدونم در حال حاضر کسی در اکادمی حضور داره و برنامه اموزشی وجود داره
  ودیگه اینکه پکیج جدید تابلو خوانی رو چطور میتونیم تهیه کنیم با تشکر

 • سلام و احترام و درود و تشکر
  باز هم نکته هایی زیبا و فوت کوزه گری دارید بیان کنید خدای مهربان همیشه سلامتی و خیر و برکت و خوشی نصیب شما بفرماید.

 • با سلام و خسته نباشید. مطلب آموزنده ای بود. ولی دوست گرامی معمولا در ورود پول هوشمند به سهم علی الخصوص سهامی که بیشتر دست حقوقی ها است باید به میزان خرید و فروش حقوقی ها توجه کرد تا حقیقی ها. زیرا تجربه نشان داده است که این حقوقی ها هستند که بازیگردان اصلی سهام اند نه حقیقی ها. البته موازنه نیرو کمی در سال ۹۹ به دلیل ورود افراد بیشتر کمی تغییر کرده ولی اصل همان است که عرض کردم.

 • با سلام دمتون گرم خیلی خوب بود خداخیرتون بده مطلب بیشتر بزارین ممنون میشیم ما که پول نداریم پک آموزشی بخریم شبخیر یاعلی مدد

 • سلام و خدا قوت

  یه سوال: طبق فرمول بالا من سهم خساپا را در ۲۵ تیر بررسی کردم که پول هوشمند خارج شده است.چرا که حجم معاملات یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون بود ومیانگین حجم ماه ۱۸۵ میلیون.
  ولی در سربرگه حقیقی و حقوقی مشاهده شد که تغیر مالکیت حقوقی به حقیقی عدد مثبتی است.
  سوال: اگه خروج پول هوشمند را داسته باشیم ایا در سربرگ یاد شده نباید عدد منفی بخورد؟

 • با سلام واقعا دمتون گرم و خسته نباشید به استاد همتی و اقای علی مدنی که نکات کلیدی و مفیدی رو به صورت رایگان در سایت چرتکه گزاشتند.خیلی مشتاقم تا استاد همتی رو ببینیم و از دانششون و تجربشون بهرهمند بشم.

 • سلام
  شما نرم افزار اموزش حرفه ای RSI و امواج الیوت هم دارین
  کلاسهای آموزشی حضوری اینها خیلی گرونه
  خواهشا جواب بدین و معرفی کنید
  ممنون میشم

 • سلام.
  ۱- آیا فیلتر مورد نظر فقط ورود پول هوشمند در نماد را نشان می دهد یا خروج آن را هم بین می کند؟
  ۲- خروج یا ورود پول هوشمند برای چه تعداد روز معتبره؟ یعنی اینکهخ آیا سهمی هست که امروز ورود پول داشته باشه و فردا خروج پول؟
  با تشکر

 • سلام خسته نباشید ممنون از توضیحات کاملتون . میشه راجع به تفاوت پول هوشمند و قدرت خریدار هم راهنمایی بفرمایید ؟
  با تشکر

 • متاسفانه
  گاهی
  و معمولا این نسبت ها توسط بازیگردان
  دستکاری میشود!!!
  یعنی وقتی میخواهند سهم را خالی کنند
  همزمان فروش های پر تعداد و حجمهای اندک قرار میدهند و به همین راحتی نسبت های سرانه خریدار و فروشنده دستکاری میشود و یا وقتی میخواهند ورود پول داشته باشند تعداد خرید زیاد و حجم کمتر و ….

  خدا رو شکر ممنوع شدن معاملات الگوریتمی یا همون زیر ۵۰۰ تومن
  تا حدودی جلوی این تکنیک رو میگیره!

  سوال بنده:
  چطور میشود دستکاری نسبت ها را متوجه شد؟

 • اگر حجم معامله نصف میانگین ماه باشد و سرانه خرید به فروش بالاتر از یک باشه این چی رو نشون میده؟

 • با سلام از مطالبتان استفاده کردیم عالی بود
  ضمنا یک سئوال نیز دارم مقدار و یا مبلغ ورود ویا خروج پول به په روشی است ،اقای طحانی در سایت رهاورد مالغ ورود و خروج را گروه صنایع می گوید چطوری میشه بدست اورد.ممنونم از زحمات شما

 • با سلام و دعای خیر و ارزوسی موفقیت برای شما عزیزان
  ضمنا یک سئوال نیز دارم مقدار و یا مبلغ ورود ویا خروج پول به په روشی است ،اقای طحانی در سایت رهاورد مالغ ورود و خروج را گروه صنایع می گوید چطوری میشه بدست اورد.ممنونم از زحمات شما

 • سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون
  در قسمت آمارها در سایت بورس
  اگر میانگین حجم خرید حقیقی در ۳ ماه یا ۱۲ ماه بیشتر از میانگین حجم فروش حقیقی در همان بازه های زمانی باشد , بمعنی خوب بودن سهم است؟
  و همچنین همین اطلاعات برای میانگین حجم خرید حقوقی در ۳ ماه یا ۱۲ ماه به نسبت میانگین حجم فروش حقوقی در همان بازه های زمانی باشد , سهم خوب است؟ و بمعنی حمایت از سهم است؟
  سوال دوم: میانگین تعداد خریداران در ۳ یا ۴ ماه به نسبت فروشندگان به تفکیک حقیقی و حقوقی در همان بازه های زمانی چطور؟ اگر بیشترباشد بهتر است؟

 • سلام
  ورود پول هوشمند بعضی وقتا از روز بعد مثبت میشه ولی بعضی روز ها چندین روز منفی میشه. علت چیه. آیا نکته ای خاص داره. احساس می‌کنم جدیدا توی سهما کاری میکنن ک بیاد توی فیلتر پول هوشمند بعد خالی میکنن

 • با سلام
  بنده با فرمول شما امروز سهام شاروم را بررسی کردم ولی عدد بدست آمده ۴۶۵۰ شده
  با این حساب چطور میتوان پول هوشمند وارد شده یا نه؟
  ممنون

 • سلام تشکر زیاد بابت مطالب بسیار ارزشمند تون و آرزوی قلبی موفقیت های بیشنر برای شما عزیران –

 • درود خداوند بر شما
  تجربه زیادی ندارم ولی اهل مطالعه وپیگیرم همیشه این سئوال را داشتم پول هوشمند چیست و چگونه ما می توانیم رد پای بازی کن های بازار را پیدا کنم بالاخره چوینده یابنده ست وامشب بامطالعه مقاله شما که قدم به قدم راهنمایی نمودید این حقیر را بااین مقوله آشنا کردید هرچند دنیای سرمایه دریاست ولی بسیار مسرور شدم از راهنمایتان سپاسگزارم

 • سلام خیلی عالی بود فقط اگه نزدیک ۱بود چی. مثلا ۰/۷یا/۰/۹۶یا۰/۹۹یه سهمیه سه روزه اینجوریه. معاملات روزشم خیلی بیشتر از میانگین حجم ماه. من موندم بخرم یان

 • با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتان
  در گام اول فرمودید که اگر حجم معاملات دو برابر یا بیشتر از دو برابر باشد به گام دوم میرویم.سوالی داشتم اگر این عدد کمتر از ۲
  باشد ادامه فرایند درست است یا نه؟یا نباید ادامه بدهیم؟ممنون

 • سلام و درود ممنون از بیان شیوای شما
  یه سوال داشتم خروج پول رو از کجا میشه تشخیص داد،مخصوصا در سقف ها یا همون مقاومت ها،یعنی چطور میشه فهمید دارن سهم رو خالی میکنن یا اینکهداره حمایت میشه که سقف رو بشکنه
  ممنون میشم توضیح بدین

 • سلام بر شما اساتید محترم ، از آموزش ها و راهنمایی های شما عزیزان استفاده کردم و ممنون هستم
  سوالم این هست که آیا سرانه خرید و فروش حقیقی با م قدرت خریدار و فروشنده یک مفهوم یکسان است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *