قفس قیمت

قفس قیمت


۴
(۱۰)

در مقاله قبلی مربوط به تابلوخوانی با عنوان “تابلوی سهم با شما صحبت می کند”  کادر شماره یک و دو مورد بررسی قرار گرفت. در این مقاله با ۴ پارامتر جدید موجود در کادر ۳ آشنا می شویم:

بازه ی روز:

نمایانگر بیشترین قیمت و کمترین قیمتی است که سهم در روز، معامله شده است.

قیمت مجاز:

بالاترین و پایین ترین قیمتی است که یک سهم می تواند در روز کاری معامله شود.

طبق عکس زیر قیمت پایانی روز کاری قبل بعنوان قیمت صفر تابلو در روز کاری جاری شناخته می شود و قیمت مجاز نیز مثبت و منفی ۵ نسبت به صفر تابلو است. البته این دامنه نوسان ۵ درصد می تواند نسبت به نوع بازار سهم متفاوت باشد.

 

بازه ی هفته:

کمترین و بیشترین قیمتی است که سهم در طول ۷ روز کاری قبل معامله شده است.

بازه ی سال:

کمترین و بیشترین قیمتی که سهم در سال مالی سهم، معامله شده است.

 

و اما نکته ی مهم:

  • توسط بازه ی سال می توانیم حمایت و مقاومت سالیانه را مشخص کنیم. هرچقدر خرید ما به حمایت سالیانه نزدیک تر باشد، خرید ما کم ریسک تر تلقی می شود.

کادر شماره ۴ تابلوی سهم:

کادر شماره ۴ یکی از مهم ترین کادر های سربرگ “سهم در یک نگاه” است. ما در این کادر می توانیم حجم خرید و فروش حقیقی و حقوقی ها را مشاهده کنیم. (یادآور می شویم که مشتریان بازار سرمایه ۲ نوع اند، حقیقی ها یا حقوقی ها). از این کادر می توانیم سیگنال های خرید و فروش خوبی را دریافت کنیم.

نحوه ی سیگنال گیری از کادر شماره ۴ تابلو:

بهترین راه برای تشخیص سیگنال خرید از این کادر، بررسی میزان خرید و فروش حقیقی ها است. در مقالات بعد نحوه ی بررسی میزان خرید و فروش حقوقی ها از سهم را شرح خواهیم داد.

برای بررسی حقیقی ها ابتدا باید سرانه ی خرید و فروش حقیقی ها را محاسبه کنیم. این کار با تقسیم حجم خرید و فروش حقیقی بر تعداد آن ها بدست می آید. برای محاسبه ارزش معاملات حقیقی ها نیز حجم خرید و فروش را در قیمت پایانی سهم ضرب می کنیم.

 

 

پس از محاسبه ی سرانه خرید و فروش حقیقی و ارزش معاملات حقیقی ها، این دو مقدار را باهم مقایسه می کنیم. هر سمتی که مقدار بیشتری برای آن بدست آمد، نشان دهنده ی قدرت بیشتر در آن سمت است. برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید:

در این مثال هر حقیقی حدود ۱۷ میلیون و ۸۴۵ هزار تومان سهم وتجارت را خریداری کرده است و همچنین هر حقیقی ۱۲ میلیون و ۱۵۳ هزار تومان از سهم را فروخته است که بر این اساس نسبت قدرت خریدار به فروشنده عدد ۱/۴۷ بدست می آید. بنابراین نشانه ی خوبی در سهم می باشد و نشان دهنده ی برتری تقاضا بر عرضه سهم است در نتیجه انتظار داریم سهم ادامه ی روند صعودی خود را داشته باشد. اگر این عدد کمتر از یک بدست می آمد نشان دهنده ی پیشی گرفتن عرضه از تقاضای سهم بود و بنابراین انتظار داشتیم سهم روند نزولی داشته باشد.

در سری مقالات آموزش تابلوخوانی با ما همراه باشید…

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۱۰

۷ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *