معامله گری انتقام جویانه

۵
(۲)

معامله گری انتقام جویانه

گاهی اوقات، معامله گری واقعاً سخت می شود. اینطور که شما معامله خود را انجام می دهید و فکر می کنید همه چیز سر جای خودش قرار دارد. همه چیز خوب به نظر می رسد. سپس به شکست می انجامد. حتی با اینکه سیستم و رویکردی مشخص برای معامله گری و ترید دارید که اتفاقا برای تان درآمد و ثبات شغلی به ارمغان آورده است، اما همچنان کاری را انجام می دهید که می دانید هرگز نباید انجام دهید. و آنچیزی نیست جز معامله گری انتقام جویانه! یعنی برای انتقام از بازار معامله انجام می دهید.

معامله گری انتقام جویانه بموازات معامله گری و ترید همواره وجود داشته است، بنابراین بسیار جا افتاده است. ممکن است فکر کنید که معامله گران بهتر است از آن اجتناب کنند، اما همچنان سر و کله زشتش پیدا می شود و در برخی موارد باعث از نابودی حرفه معامله گری می شود. در مقاله پیش رو قصد داریم نگاهی به معامله گری انتقام جویانه بیندازیم و ویژگی های کلیدی آن را شناسایی کنیم. سپس، بر روی اقداماتی تمرکز می‌کنیم که می‌توانید برای کاهش احتمال وقوع مجدد آن برای خودتان انجام دهید. قبل از هر چیز مطمئن شوید که برای این بازارها آمادگی لازم را دارید.

معامله گری انتقام جویانه

معامله گری انتقام جویانه چگونه است؟

معامله گری انتقام جویانه پس از اینکه یک معامله گر متحمل ضرر قابل توجهی می شود اتفاق می افتد. این افراد به جای اینکه  استراتژی خود را بررسی کنند و در مورد حادثه رخ داده تصمیمات معقول بگیرند، مستقیماً دوباره به داخل میدان می پرند.

و این درست همان زمانی است که همه چیز واقعاً چالش برانگیز می شود.

معامله گران عصبانی و مصمم به برتری، دچار یکی از این دو سناریو خواهند شد:

  1. پول زیادی را در معامله‌ای که درگیر ضرر است، سرازیر می‌کنند و ضرر و زیان خود را حتی بیشتر می‌کنند.

یا

  1. موفق می شوند کمی موقعیت خود را بهبود داده و به سادگی ضرر خود را کاهش دهند.

در هر صورت، بهترین کار این است که زخم های خود را مرهخم بگذارند و دوباره خود را جمع و جور کنند؛ اما خب در عمل این کار را نمی کنند.

معامله گری انتقام جویانه

چرا معامله گری انتقام جویانه تا این حد فاجعه آمیز است؟

بدیهی است که از دست دادن پول از طریق معامله گری انتقام جویانه از بازار، برای شما مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، اما همچنین باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت می شود.

چراکه در چنین شرایطی شما بر اساس احساسات تان معامله می کنید تا منطق و استراتژی. چنین چیزی هرگز نمی تواند کارساز باشد، و با گذشت زمان شاهد زیان بیشتر و بیشتری خواهید بود.

ممکن است هر گونه استراتژی که در مورد نقاط ورود و خروج تان ایجاد کرده بوده اید را فراموش کرده و از یاد ببرید. استراتژی هایی که احتمالا در گذشته به شما خدمت کرده و برای تان امنیت به ارمغان آورده بوده اند. اما هنگام معامله گری انتقام جویانه تمام اینها را فراموش خواهید کرد.

تمام تفکرات مربوط به مدیریت ریسک حذف خواهند شد، زیرا مغز شما می خواهد بررسی کند که چگونه سیستم را شکست دهد.

بسیار مهم است که این موضوع را همواره به یاد داشته باشید: اگر اجازه دهید معامله گری انتقام جویانه بر شما چیره شده و کنترل شما را به دست بگیرد، ممکن است روز بسیار بدی داشته باشید. چراکه شما در نهایت به معامله “طبق احساسات” خواهید رسید، و این به معنای چیزی جز قمار بر سر پول تان نیست.

معامله گری انتقام جویانه

چگونه بر معامله گری انتقام جویانه غلبه کنیم؟

یک فرآیند ساده برای غلبه بر این موضوع وجود دارد که می تواند به شما در مدیریت هر گونه مساله ای در معامله گری انتقام جویانه کمک کند. ما در اینجا در مورد موارد “طی روز” صحبت می کنیم. اگر معامله گری انتقام جویانه برای شما اتفاق افتاد و شروع به متضرر شدن کردید، مراحل زیر را در نظر بگیرید:

ترک کردن

بله، درست شنیدید! اتاق را ترک کنید و کار دیگری انجام دهید. نگاه کردن به صفحه ای سیاه و سفید (یا شاید هم قرمز) که نشان دهنده میزان پولی است که بخاطر احساسات تان از دست داده اید، باید آخرین کاری باشد که بخواهید انجام دهید! چنین کاری ابدا وضعیت عاطفی شما را خوب نمی کند.

بعد از صرف وقت و از دست دادن پول، چنین ایده ای احتمالا کمی احمقانه به نظر می رسد؛ اما انجام کاری کاملاً متفاوت (هر کاری بجز مقابل سیستم ترید نشستن) واقعاً می تواند کمک کننده باشد. مثلا می توانید برای پیاده روی بیرون بروید، یا با یک دوست تماس بگیرید، یا هر کار دیگری که شما را از فکر کردن به فاجعه ای که به تازگی اتفاق افتاده باز می دارد.

توانایی پاک کردن سریع ذهن تان، واقعا ضروری و حیاتی است، زیرا باید هر طور شده از موقعیت خارج شوید تا احساسات تان تحت کنترل و مدیریت قرار گیرند. با ترک کردن محل،  دقیقاً همین کار را می کنید. حتی بهتر است اگر بتوانید به بیرون بروید و کاری انجام دهید. اینکه برای خرید چیزی به سوپرمارکت بروید قطعا یک “عامل حواس پرتی” عالی است. حتی صحبت کردن با افراد دیگر هم کمک خواهد کرد.

معامله گری انتقام جویانه

آمار تحلیلی بگیرید.

تمرکز بهترین معامله‌گران بر روی داده‌ها و بازخوردهایی است که هم از سودهایشان و هم از ضررشان بدست آمده است. شما نیز آنچه را که دقیقاً اتفاق افتاده است بنویسید و ثبت کنید. دانستن شرایط پیش‌ از رویداد و نحوه مدیریت موقعیت می‌تواند در آینده به شما کمک کند.

اساساً، اگر بتوانید تشخیص دهید که چه اشتباهی رخ داده است، می توانید دفعه بعدی برای جلوگیری از آن اشتباهات تلاش کنید. اجتناب از این اشتباهات لزوما کار آسانی نخواهد بود، اما صرفا آگاه بودن از این اشتباهات و داشتن خودآگاهی تفاوت بزرگی ایجاد می کند.

۸ دلیل بزرگ برای از دست دادن پول معامله گران فارکس

اگر سیستمی دارید، ببینید کار می کند؟

این بخش بزرگی از موفقیت و شکست در این حوزه است. تقریباً هر معامله‌گری که بیش از چند روز در این بازار دوام بیاورد، سیستمی خواهد داشت که به کمک آن به سود رسیده و در روزهای سخت جان سالم به در می برند. شما نیز باید یک سیستم داشته باشید. اگر ندارید، برای آن اقدام کنید.

اگر یک سیستم معاملاتی دارید،  آن را خوب بررسی کنید. آیا سیستم تان واقعا مفید است؟

اگر آن را تا آخر دنبال می کردید (بدیهی است که برای معاملات انتقام جویانه از بازار، این کار را نکرده اید) آیا به شما کمک می کرد بازه ای که طی آن متضرر بوده اید را پشت سر بگذارید؟

اگر هنگام معاملات بد و ناموفق تان، آن سیستم را دنبال می‌کردید و به آن پایبند بودید، کمک تان می‌کرد؟

باید فرآیندها و سیستم معاملاتی خود را بررسی کنید و ببینید که آیا به شما آسیب می‌رسانند یا اینکه کاملا خودتان مقصر آن اشتباه بوده اید.

معامله گری انتقام جویانه

در نهایت، باید به نحوه مدیریت ریسک فعلی خود نیز توجه کنید. ممکن است از قبل مدیریت ریسک داشته اید اما در طول دوره معامله گری انتقام جویانه، به طور دقیق آن را رعایت نمی کنید.

مدیریت ریسک موثر و با کیفیت بمنزله این است که شما بیمه دارید. می دانید که چه زمانی باید یک معامله را ببندید. مهم نیست که در مسیر چه اتفاقی می افتد، شما می توانید هر بار با آرامش و روحیه مثبت معامله را در همان نقطه ای که باید، ببندید.

به این ترتیب به سود مستمر خواهید رسید و شاید مهمتر از آن، از یک نابودی بزرگ جلوگیری کنید.

مدیریت ریسک همان چیزی است که پر درآمدترین ها را از کم درآمدترین ها جدا می کند. معامله گران برتر می دانند چه زمانی باید دست از کار بکشند. این دیگر یک قمار نیست. حتی اگر فکر کنند که ممکن است به زودی یک روند صعودی رخ دهد، مدیریت ریسک آنها به آنها می گوید که دست از کار بکشند. و به این ترتیب از معامله گری انتقام جویانه کاملاً اجتناب می کنند. و این ما را به نکته پایانی می رساند:

معامله گری انتقام جویانه

شما باید درک کنید که چرا اصلا معامله گری انتقام جویانه اتفاق می افتد. این رخداد صرفاً به دلیل وضعیت عاطفی شما روی می دهد. درک کافی از مدیریت ریسک به این معنی است که شما می توانید به نقطه ای برسید که دیگر ریسک نکنید. با پایبندی به این موارد و قوانین ثابت، می توانید از انجام اشتباهات احمقانه ای که منجر به چنین نتایج فاجعه آمیزی می شود، جلوگیری کنید.

به عنوان مثال، یکی از بزرگترین اشتباهاتی که یک معامله گر مبتدی می تواند مرتکب شود، این است که اعداد روبروی خود را به عنوان چیزی غیر از اعداد ببیند. این اعداد حقایق سرد و سختی هستند که معنایی جز بازخورد ندارند. اگر احساسات خود را وارد بازی کنند، آسیب خواهند دید.

زمانی که شما کاملاً غرق یک موقعیت معاملاتی باشید، این اتفاق می افتد (در چنین حالتی احتمالش بیشتر است). شما آنقدر “درون” آن موقعیت هستید که نمی توانید نمودارها را ببینید، نمی توانید ببینید که جهش و صعود معجزه آسای از قبل دیده نشده ای ایجاد نخواهد شد! و همزمان هم پر از ترس و هراسید که مبادا ثابت شود اشتباه کرده اید و پول خود را از دست بدهید.

حس معامله گری انتقام جویانه بسیار شدید است؛ بطوریکه می تواند هر چیز دیگری را نادیده بگیرد. هنگام تلاش برای جبران بخشی از پول خود، اشتیاق تان برای کسب سود با یک رویکرد تهاجمی جایگزین می شود که بسیار خطرناک است.

بهترین جفت ارزهای فارکس برای اسکالپ کردن

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *