سایز لات

۰
(۰)

لات سایز فارکس چیست و چگونه ریسک ام را کاهش دهم؟

سایز لات معمولا آسانترین راه برای کنترل حداکثر ضرر معامله است. حنی گاهی اوقات تنها راه است. حجم پوزیشن فارکس نشان دهنده تعداد دسته‌های فارکس (میکرو، مینی یا استاندارد) است که در هر معامله، سفارش می گذارید. ریسک شما به دو بخش تقسیم می‌شود: ریسک معامله (transaction risk) و ریسک حساب (account risk).

حجم پوزیشن‌های شما یک بخش اساسی از مدیریت ریسک است چرا که هرچه اندازه لات‌هایی که مدیریت می‌کنید کوچک‌تر باشد ارزش هر پیپ پایین تر خواهد آمد.

تاثیر لات در میزان ریسک شما

پس لات‌های کوچکتر در ترید فارکس به معنای کسب سود کمتر در هر درصد تغییر قیمتی است، اما مهم‌تر از آن، ضرر شما کمتر است. ضررها ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه، اعتماد و حرفه تریدینگ شما شوند. بنابراین، مدیریت ریسک صحیح با استفاده از لات‌های کوچکتر می‌تواند به حفظ سرمایه و مسیر موفقیت تریدینگ شما کمک کند.

به دلایل متعدد جفت‌های ارزی به صورت دسته‌های استانداردی با اندازه ۱۰۰,۰۰۰ واحد ارز پایه (۱ لات فارکس) معامله می‌شوند. برای سوداورتر شدن تریدینگ برای افراد معمولی، بروکرهای آنلاین فارکس حساب‌های مینی با لات‌های ۱۰,۰۰۰ (۱ مینی لات) و حساب‌های میکرو با لات‌های به اندازه ۱,۰۰۰ واحد (۱ میکرو لات) ایجاد کرده‌اند. که این امکان را به افراد می‌دهد با حجم‌های کوچکتر معامله کنند و ریسک خود را بهتر مدیریت کنند.

لات‌های کوچکتر ریسک هر لات معامله شده را کاهش می‌دهند و به شما مزیت های زیادی نسبت به لات‌های استاندارد می‌دهند و این امکان را فراهم می‌کنند که بهترین انعطاف را برای تنظیم سایز پوزیشن هایتان در شرایط مختلف داشته باشید. زمانی که در حال سود کردن هستید، می‌توانید با افزودن لات‌های بیشتر، اندازه پوزیشن را افزایش دهید. همچنین هنگامی که در حال یادگیری هستید، انتقال از حساب دمو به حساب واقعی یا در مواجهه با دوره‌های ضرر، لات‌های کوچک به شما کمک می‌کنند تا خسارات را تا زمانی که وضعیتتان بهبود یابد و معاملات موفقیت‌آمیزی در طول چند هفته یا چند ماه داشته باشید، کنترل نمایید.

زمانی که می‌خواهید از یک پوزیشن مرحله‌ای با تنها بخشی از موقعیت برنامه‌ریزی‌شده‌تان وارد یا خارج شوید لات‌های کوچک انجام این کار را آسان‌تر می‌کنند و در عین حال سرمایه کلی را حدود ۱-۳ درصد حفظ می کنند.

در ادامه درمورد اینکه لات چیست،  یک لات چقدر است و اینکه با شروع ترید چطورسایز  لات در فارکس روی سود و ضررهایمان تاثیر می‌گذارد صحبت می کنیم.

۱. محدودیت ریسک در هر معامله را در حساب خود تعیین کنید.

این مرحله مهم‌ترین قدم در تعیین اندازه دسته فارکس است. یک درصد یا مقدار محدودی را تعیین کنید که برای هر معامله ریسک خواهید کرد. اکثر تریدرهای حرفه‌ای ریسک خود را در نسبتی بین ۱ تا ۳ درصد از حساب خود مدیریت می‌کنند.

بیایید یک مثال بزنیم، اگر شما حساب ترید خود را با موجودی ۱۰,۰۰۰ دلار داشته باشید و ریسک شما ۱ درصد از حساب باشد، شما می‌توانید در هر معامله ۱۰۰ دلار ریسک کنید. اگر شما ۲ درصد ریسک کنید، می‌توانید ۲۰۰ دلار ریسک کنید . شما همچنین می‌توانید از یک مقدار ثابت استفاده کنید، اما بهتر است این مقدار کمتر از ۲ درصد از ارزش حساب شما باشد. به عنوان مثال، ممکن است در هر معامله ۱۵۰ دلار ریسک کنید. تا زمانی که موجودی حساب شما ۷۵۰۰ دلار باقی می‌ماند، شما در حال ریسک کردن ۲ درصد یا کمتر هستید . با وجود تغییراتی که ممکن است در متغیرهای دیگر معامله رخ دهد، ریسک حساب ثابت می‌ماند.

انتخاب کنید که در هر معامله چقدر می‌خواهید ریسک کنید، و به این انتخاب پایبند باشید. این طور نباشد که در یک معامله ۵% ریسک کنید، در معامله بعدی ۱% و سپس در معامله دیگر ۳% ریسک کنید. اگر شما ۲% را به عنوان محدودیت ریسک در هر معامله انتخاب کرده‌اید، هر معامله باید ۲% ریسک داشته باشد .

۲. مقدار ریسک پیپ در یک معامله را تعیین کنید.

شما حداکثر ریسکی که در هر معامله می‌پذیرید را می‌دانید، حال به معامله‌ای که در حال انجام آن هستید توجه کنید. ریسک پیپ هر معامله توسط تفاوت بین نقطه ورود (جایی که دستور متوقف کردن یا استاپ خود را قرار می‌دهید) تعیین می‌شود. اگر ضرر به حد خاصی برسد استاپ لاس معامله را می‌بندد. این روشی هست که در هر معامله ریسک را کنترل می‌کنیم تا ان را در محدوده های تعیین شده نگه داریم.

هر معامله بر اساس استراتژی متفاوت است. گاهی اوقات یک معامله می‌تواند ۵ پیپ ریسک داشته باشد و در معامله دیگر ممکن است ۱۵ پیپ ریسک داشته باشد. وقتی در حال ایجاد یک معامله هستید هم نقطه ورود و هم استاپ لاس را تعیین کنید. میخواهید نقطه استاپ لاس تا حد امکان به نقطه ورود شما نزدیک باشد اما نه آنقدر نزدیک که معامله قبل از معامله قبل از زمانی که در نظر دارید متوقف شود. وقتی می‌دانید چقدر فاصله نقطه استاپ لاس از نقطه ورود در پیپ است، می‌توانید اندازه‌ی مناسب لات برای معامله را محاسبه کنید.

۳. تعیین سایز پوزیشن در بازار فارکس

اندازه ایده‌آل پوزیشن در بازار فارکس به سادگی یک فرمول ریاضی است که برابر با:

تعداد پیپ‌های در معرض خطر یا ریسک شده ضبدر ارزش هر پیپ ضبدر تعداد لات مذاکره شده = مقدار پول درگیر در معامله یا ریسک شده

از قبل می‌دانیم که مقدار پول در معرض ریسک چقدر است، زیرا این حداکثر مقداری است که می‌توانیم در هر معامله ریسک کنیم (مرحله ۱). ما می‌دانیم که چند پیپ در معرض ریسک قرار دارد (مرحله ۲). همچنین ما ارزش هر پیپ برای هر جفت ارز را می‌دانیم (یا می‌توانید آن را جستجو کنید)

اکنون کاری که باید انجام داد، کشف تعداد لات‌های معامله شده و سایز پوزیشن ماست. بیایید فرض کنیم که شما یک حساب با موجودی ۵,۰۰۰ دلار دارید و در هر معامله ۲٪ از موجودی حسابتان را به ریسک می‌گذارید. شما امکان دارید تا ۱۰۰ دلار را ریسک کنید و در نظر دارید یک معامله در جفت ارز EUR/USD فرض کنید که می‌خواهید در قیمت ۱.۳۰۳۰ خرید کنید و نقطه استاپ لاس را در ۱.۲۹۸۰ تنظیم کنید. این وضعیت منجر به ۵۰ پیپ ریسک می‌شود.

اگر شما با لات‌های مینی معامله کنید، در این صورت هر حرکت پیپ به ارزش ۱ دلار خواهد بود. بنابراین، داشتن یک موقعیت از ۱ لات مینی منجر به ریسک ۵۰ دلار می‌شود. اما شما میتوانید  تا ۱۰۰ دلار را ریسک کنید، بنابراین می‌توانید یک موقعیت از ۲ لات مینی بگیرید. اگر ۵۰ پیپ در دو موقعیت مینی فارکس از دست بدهید، شما ۱۰۰ دلار از دست داده‌اید. این مقدار دقیق ریسکی است که در حساب معاملاتی خود دارید؛ بنابراین اندازه موقعیت به دقت با توجه به اندازه حساب معاملاتی و مشخصات معامله‌هایتان اندازه‌گیری می‌شود. شما می‌توانید هر عددی را در فرمول وارد کنید تا اندازه‌ی ایده‌آل موقعیت‌هایتان (به صورت لات) را دریافت کنید. تعداد لات‌های تولید شده توسط فرمول به ارزش پیپ وارد شده در فرمول مرتبط است.

انتخاب مناسب سایز پوزیشن در بازار فارکس بسیار مهم است. درصدی را که در هر معامله ریسک خواهید کرد تعیین کنید؛ توصیه می‌شود که این میزان بین ۱ تا ۳ درصد باشد. مقدار ریسک در هر پیپ در هر ترید را نیز در نظر بگیرید. با توجه به ریسکی که در حسابتان قرار داده‌اید و ارزش هر پیپ، می‌توانید اندازه لات ها را برای موقعیت‌های فارکس خود محاسبه کنید.

هرچه اندازه لات فارکس کوچکتر باشد، ریسک کمتری وجود دارد

زیرا این موارد را کاهش می‌دهد:

.ارزش هر پیپ فارکس

.ارزش هر یک درصدی که به ضرر شما حرکت می‌کند.

ضرر احتمالی که اگر سفارش شما به استاپ لاس بخورد.ما ریسک را نه تنها با سایز پوزیشن میسنجیم که از ضرر احتمالی در صورت رسیدن به استاپ لاس هم کمک میگیریم.

زمانی که قیمت‌ها به نفع شما حرکت می‌کنند،یک موقعیت کوچکتر به معنی سود کمتر است. اما اولویت اصلی این است که تا حد امکان ضررکاهش یابد. برای جبران درصد ضرر به یک درصد بالاتر برای سود نیاز داریم. بعد از پیدا کردن ترکیب مناسبی از سبک‌های معامله، ابزارها، و تجزیه و تحلیل که برای شما بهرین است ، زمان خواهید داشت تا اندازه لات‌ها، ریسک، و پتانسیل سود را افزایش دهید. تا زمانی که به طور مداوم در معاملات خود موفق باشید (بدون توجه به درصد موفقیت معاملات)، اولویت اصلی این است که ریسک و زیان در هر معامله را در محدوده ۱ تا ۳ درصد از اندازه حساب خود حفظ کنید. سود بردن از فقط تعداد کمی از معاملات موفق کار خوبی است چون بسیاری از تریدرهای موفق با  این روش موفق شده‌اند.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *