۳.۶
(۷)

چگونه الگوی الماس را معامله کنیم؟

از هر معامله گر باتجربه ای بپرسید،  آنها به شما خواهند گفت که الگوی الماس نه تنها در هر بازه زمانی به سختی قابل تشخیص هستند، بلکه می توانند برای بسیاری از معامله گران بازار نیز چالش برانگیز باشند. فقط تعداد کمی از معامله گران فارکس در سراسر جهان می توانند با الگوی نمودار به طور موثر بازی کنند. اما چرا اینطور است؟

دلیل اصلی این است که بیشتر این معامله‌گرانی که شکست می‌خورند، مفهوم پشت الگوی نمودار الماس را درک نمی‌کنند، چه الماس صعودی باشد و چه شکل الماس نزولی.

با این حال، واقعاً ترفند اینجاست که مانند هر الگوی تحلیل تکنیکال دیگری (از جمله الگوی سر و شانه که الگوی الماس شبیه آن است)، الگوهای الماس ریتم خاص خود را دارند. و هنگامی که در تشخیص آن تسلط پیدا کردید، معامله کردن موفقیت آمیز آنها دردسرساز نخواهد بود.

حالا بیایید به این پدیده تحلیل تکنیکال و استراتژی معاملاتی بپردازیم که می توانید هر بار که این الگو رخ می دهد از آن استفاده کرده و معاملات خود را انجام دهید.

الگوی الماس چیست؟

الگوی الماس چیست؟1

الگوهای الماسی که به عنوان الگوهای معکوس الماس نیز شناخته می شوند، شکل گیری الگوی نمودار نسبتاً نادری هستند که پس از حرکت های روند قوی قیمت رخ می دهند.

یک الگوی الماسی که پس از یک روند نزولی یا صعودی طولانی شکل می گیرد، اغلب نشان دهنده معکوس شدن قریب الوقوع حرکت قیمت است.

معامله گران الگوی الماس را ابتدا با شناسایی الگوی سر و شانه می شناسند (یک قله “شانه چپ”، سپس یک فرورفتگی، به دنبال آن یک قله حتی بالاتر، یک قله دیگر هم تراز، و به دنبال آن قله ای که پایین تر و زیر قله قبلی است، که ایجاد می کند.

دیگه چی؟ از آنجایی که الگوهای الماس معمولا کانال های نزولی یا صعودی کلی را تشکیل می دهند، آنها همچنین به معامله گران فنی اجازه می دهند تا سطوح حمایت و سطوح مقاومت را برای قیمت دارایی در حین ورود به وارونگی لحظه ای آن شناسایی کنند.

آیا الگوی الماس نزولی یا صعودی است؟

الگوی الماس بسته به جهت نقطه شکست، می تواند یک الگوی الماس نزولی یا صعودی باشد. همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، اگر قیمت از خطوط روند بالایی عبور کند، آنگاه الگو یک الگوی الماس صعودی در نظر گرفته می شود، که به این معنی است که احتمالاً قیمت یک حرکت صعودی در پی خواهد داشت.

گفته می‌شود، اگر نقطه شکست روی دو خط حمایتی باشد، الگوی الماس به‌عنوان شکل‌گیری الماس نزولی تأیید می‌شود و می‌توانید انتظار داشته باشید که قیمت حتی کمتر شود.

شما می توانید شکل های الگوی الماس را در هر دو روند نزولی و صعودی پیدا کنید، از این رو دو نوع الگوی الماس وجود دارد، الگوی الماسی صعودی و الگوی الماس نزولی.

چه انواعی از الگوهای الماس وجود دارد؟

انواعی از الگوهای الماس

منبع:tradingviwe

همانند بسیاری از الگوهایی که می‌توانند هم صعودی و هم نزولی باشند، الگوی الماس نیز دو نوع دارد. اگر می‌خواهید این الگوی نمودار را با موفقیت معامله کنید، هر دو نیاز به آشنایی عمیق دارند. این دو نوع الگوی الماسی نزولی و الگوی الماسی نزولی هستند که در بالاترین و پایین ترین نقطه در یک بازار پرطرفدار ظاهر می شوند.

  • شکل گیری الگوی الماس در انتهای یک روند

الگوی الماس انتهای روند در پایان یک روند نزولی به شرح زیر اتفاق می افتد. برای یک دوره مشخص، خرس ها بر بازار تسلط دارند و روند نزولی تند را تحریک می کنند. با این حال، در برخی مواقع، قیمت یک حرکت جانبی مسطح را آغاز می کند و یک مثلث در حال گسترش را ایجاد می کند. سپس نوسانات کاهش می یابد و مثلث دوم و همگرا روی قیمت شکل می گیرد.

در اینجا، هم فروشندگان و هم خریداران در این نقطه میانی به هم می رسند و محدوده معاملاتی را ایجاد می کنند. همانطور که گاوها و خرس‌ها برای کنترل بیشتر بازار مبارزه می‌کنند، این الگوهای مثلثی متقارن را تشکیل می‌دهد، که وقتی در هر دو طرف با استفاده از خطوط روند (در بالاترین و پایین‌ترین نقطه) به هم متصل می‌شوند، منجر به الگوی الماس در انتهای روند نزولی می‌شود.

پایین و اوج های جزئی را نیز به هم متصل کنید تا شکل گیری را بهتر تجسم کنید و ایده بهتری از جهتی که بازار در حال حرکت است به دست آورید. همچنین شایان ذکر است، اگر این الگو پس از کاهش شدید قیمت رخ دهد، و به دنبال آن شکل گیری جانبی قبل از وقوع شکست با حجم بالا رخ می دهد، شکل گیری کف الماس اغلب فرصت های بالقوه ای را با اهداف قیمت سود گسترده نشان می دهد.

همچنین، به یاد داشته باشید که شکست می‌تواند بالا یا پایین باشد، بنابراین باید در تصمیم‌گیری در مورد باز کردن معاملات خرید یا فروش و تعیین سطوح ضرر، مراقب باشید.

  • شکل گیری الگوی الماس در رأس یک روند

همانطور که در شکل گیری کف الماس مشاهده کردیم، ممکن است وضعیت مشابهی در اوج یک روند صعودی مشاهده شود، تنها تفاوت در اینجا این است که فعالان بازار جای خود را عوض کرده اند. برای مدتی در این شکل‌گیری الگوی الماسی، بازار صرفاً تحت تسلط گاوهای نر است که قیمت را به سمت بالا و به بالاترین سطح می‌رسانند.

پس از اینکه قیمت به سطح مقاومت رسید، شروع به محو شدن می کند و در نمودار قیمت، نوسانات حرکتی قیمت کاهش می یابد. این همچنین به نوعی نشان دهنده کاهش نوسانات قیمت است زیرا بخش بزرگی از بازیگران بازار، به ویژه بازیگران اصلی، موقعیت های خود را بسته اند و منتظر فرصت های معاملاتی جدید هستند.

این زمانی است که قیمت اولین مثلث در حال انبساط را تشکیل می دهد که ممکن است متساوی الساقین یا کمی نامنظم باشد. همانطور که قیمت شروع به تغییر می کند و یک الگو رخ می دهد، موج دوم بازیکنان تصمیم می گیرند در صحنه شرکت کنند تا الگوی دامنه را مبادله کنند تا از سیگنال ها درآمد کسب کنند.

از آنجایی که این گاوها و خرس‌ها در این بازه قیمتی با هم مبارزه می‌کنند، به ناچار یک سری از اوج‌ها و افت‌های پایین‌تر و سپس اوج‌ها و پایین‌های بالاتر در نمودار قیمت ایجاد می‌کنند (همانطور که معمولاً با الگوهای شکل‌گیری سر و شانه‌ها می‌بینید. )

پس از ترسیم خطوط روندی که پایین‌ها و اوج‌های جزئی این نوسان‌ها را به هم متصل می‌کنند، شکل الماس را در نمودار دریافت می‌کنید و توضیح می‌دهید که چرا به عنوان الگو الماس در راس روند نیز شناخته می‌شود. این الگوی رویه الماسی تنها زمانی کامل می شود که قیمت به زیر یکی از خطوط روند پایین تر برسد یا یک کندل شمعی در خارج از الگوی الماس بسته شود.

چگونه الگوهای پترن الماس را معامله کنیم

بنابراین می دانید که یک الگوی نمودار الماس در راه است. در واقع، تا این لحظه بارها آن را دیده‌اید، اما هرگز نتوانسته‌اید آن را به طور موثر اجرا کنید. حالا دوباره تکرار می شود، چه کار می کنید؟

هنگامی که به دنبال معامله الگوهای نمودار الماس هستید، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید، از جمله سطح نوسانی که در شکل الماس مشاهده می کنید، خواه یک شکست نزولی باشد یا یک شکست صعودی، و سطوح کلیدی بعدی در نمودار قیمت.

ابتدا، مشخص کنید که آیا الگوی الماسی که در مقابل شما قرار دارد، الگوی الماس صعودی است یا نزولی. پس از انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید تا الگوی نمودار را با موفقیت معامله کنید.

  • انجام معاملات فروش در هنگام معامله الگوهای الماس

رویه الماس

برای اینکه الگوی الماس در چهار خط روند تکمیل شود، حرکت قیمت باید حداقل دو نقطه را در تمام خطوط روند لمس کند. اگر اینطور نیست، پس تشکیل الماس معتبری نیست. و اگر الگوی الماس نزولی با این معیار مطابقت دارد، قبل از ثبت سفارش فروش منتظر بمانید تا نقطه شکست خط حمایت پایین سمت راست شکسته شود. به یاد داشته باشید، کندل روی نمودارهای قیمت که این خط را می شکند نیز باید زیر آن بسته شود.

پس از برآورده شدن هر معیار، معاملات کوتاه را با حجم دلخواه خود باز کنید و حد ضرر را بالاتر از نزدیکترین نوسان قرار دهید. معمولاً، این بالاتر از سطح مقاومت مناسب، نزدیک به جایی که قیمت بسته می شود، خواهد بود.

برای اهداف سود، ارتفاع تشکیل الماس (بعد عمودی) را محاسبه کنید و از طول ۶۰ تا ۸۵ درصد آن به عنوان هدف سود استفاده کنید.

اگر ترجیح می‌دهید معاملات محافظه‌کارانه‌تری را برای محافظت از خود در برابر سیگنال‌های نادرست باز کنید، گزینه دومی در معامله با الگو الماس نزولی دارید. همچنین ممکن است صبر کنید تا روند قیمت نشان دهد که از پایین ترین نقطه تشکیل الماس نزولی عبور کرده است.

شما اهداف سود خود را به همین ترتیب محاسبه خواهید کرد (۶۰ تا ۸۵ درصد از ارتفاع تشکیل الماسه بالا).

  • انجام معاملات خرید در هنگام معامله با الگو الماس

ته الماس

بلافاصله پس از اینکه قیمت از سطح مقاومت بالایی در نمودار قیمت عبور کرد، منتظر بمانید تا کندل بالای خط مذکور بسته شود و قبل از انجام معاملات طولانی حجم دلخواه خود را انجام دهید. استاپ ضرر را زیر نزدیکترین نوسان پایین، که معمولاً در ناحیه پایین سمت راست، جایی که قیمت یکی از چهار خط روندی که الگوی نمودار الماسی را تشکیل می‌دهند، لمس می‌کند، قرار دهید.

در مورد اهداف سود، همان قاعده ای که هنگام انجام معاملات کوتاه اعمال می شود، در اینجا نیز اعمال می شود. ۶۰-۸۵ درصد تشکیل الماس را هدف قرار دهید.

اگر به دنبال گزینه محافظه‌کارانه‌تری برای انجام معاملات طولانی در هنگام معامله الگوی الماس هستید، صبر کنید تا عمل قیمت از اوج شکل گیری الماس عبور کند. در حالی که این نقطه شکست را معامله می کنید، همچنان می توانید همانگونه که در سایر موارد انجام دادید، استاپ ضرر را در زیر نزدیکترین نوسان پایین در ساختار الماس قرار دهید.

  • در اینجا خلاصه ای از مواردی است که باید هنگام معامله الماس در نظر بگیرید تا هر بار فرصت های معاملاتی سودآور را تضمین کنید:
  • حتی اگر روند نزولی باشد، شکست می تواند صعودی باشد (و بالعکس)
  • تا زمانی که حرکت قیمت یک شکست قطعی به شما نشان ندهد، معامله انجام ندهید
  • مدیریت صحیح ریسک ضروری است. هنگام تنظیم استاپ ضرر، نه می خواهید خیلی محافظه کار باشید و نه خیلی باز. شتاب حرکت قیمت را اندازه گیری کنید و مناطق بهینه را برای تعیین اهداف قیمت و حد ضررهای خود پیدا کنید
  • استراتژی معاملاتی الگو الماس خود را با دیگر تلاقی ها، مانند نوسانگرهای قیمت، مانند شاخص قدرت نسبی تکمیل کنید.

نتیجه

در اینجا شما راهنمای دقیق معامله گری برای الگو الماس را دارید. این الگوها به دلیل بازدهی بالا و قابلیت اطمینان خوب در تشخیص معکوس‌ها، جزو سودآورترین الگوها برای معامله هستند. علاوه بر این، هر دو الگوی الماس نزولی و صعودی به دلیل حد ضررهای محدود در مقایسه با اهداف سود گسترده، کم خطر در نظر گرفته می شوند.

تنها کاری که برای معامله گری سودآور باید انجام دهید این است که شکل‌گیری الگو و انواع آن را با جزئیات درک کنید.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. تعداد آرا: ۷

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *