buy stop

۳.۵
(۱۲)

بای استاپ چیست و چه اهمیتی دارد؟

سفارش بای استاپ یا همان “توقف قیمت” زمانی است که معامله‌گر یک سهام یا دارایی را در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی بازار خریداری کند – برخلاف حالت معمول و رایج که قیمت پایین یا حداقل خرید می شود. این نوع سفارش معمولاً زمانی انجام می شود که یک معامله گر فکر می کند که احتمال زیادی وجود دارد که قیمت فراتر از قیمت خرید پیش بینی شده بالاتر برود.

این نوع سفارش خرید برای هر معامله‌گری که بخواهد موقعیت معاملاتی اش را در یک روند صعودی احتمالی ایمن سازد و نیز خرید یا فروش در نمودار را زمان بندی کند، بسیار مهم است.

 آنچه در این مقاله می خوانید:

نحوه عملکرد این سفارشات

زمان استفاده از سفارش بای استاپ

چگونگی تنظیم یک سفارش بای استاپ

چرایی و اهمیت استفاده از سفارش بای استاپ

مثالی از سفارش بای استاپ روی نمودار

نتیجه گیری

نحوه عملکرد سفارش بای استاپ

بای استاپ

برای اطمینان از اینکه معامله‌گر می‌تواند به افزایش قیمت پیش‌بینی‌شده دست یابد، معامله‌گر یک قیمت مشخصی را بالاتر از قیمت فعلی مارکت تعیین می‌کند و به محض اینکه قیمت فعلی بازار بالا رفت و به آن قیمت تعیین شده در سفارش بای استاپ رسید، معامله فعال می‌شود.

البته، خرید یا فروش با استفاده از این سفارش تنها در صورتی امکان‌پذیر است که قیمت آتی واقعاً بالاتر از قیمت فعلی باشد.

نکته مثبت در مورد تنظیم این نوع سفارش این است که شما مجبور نیستید روبروی سیستم بنشینید و منتظر بمانید – بلکه به سادگی یک قیمت مشخص را بالاتر از قیمت فعلی تعیین می کنید و سپس اجازه می دهید پلت فرم معاملاتی کار را انجام دهد. پس از برآورده شدن قیمت تعیین شده، سفارش خرید اجرا می شود.

 زمان استفاده از سفارش بای استاپ

در حالی که این نوع سفارش‌ها معمولاً هنگام معامله سهام زیاد استفاده می‌شوند، اما در سایر بازارهای قابل معامله مانند فارکس، اختیار معامله، مشتقات و غیره نیز قابلیت اجرا دارند. زمانی که به کسب سود از بازارهایی با روند صعودی قوی هستید، این سفارش یک استراتژی عالی است. چرا که برای تضمین موقعیت خرید در یک روند صعودی مورد انتظار استفاده می شود.

چگونگی تنظیم یا ایجاد یک سفارش بای استاپ

لازمه ی تنظیم این نوع سفارش خرید این است که معامله گر بتواند فرصت های احتمالی برای افزایش قیمت معینی را شناسایی کند. چرا که بدیهی است استفاده از این سفارش در بازار نزولی کاملا بی معنی بوده و منجر به ضرر می شود.

بنابراین، قبل از اینکه واقعاً یک سفارش بای استاپ ایجاد کنید، مطمئن شوید که در بازاری معامله می‌کنید که روند صعودی دارد. روند احتمالی بازار را می توان از طریق تحلیل بنیادی و یا از طریق الگوهای نمودار ارزیابی کرد. الگوهای نمودار به طور خاص استراتژی های محبوب و پرکاربردی در تعیین حرکات مشخص قیمت هستند.

اهمیت سفارش بای استاپ

اولین اهمیت استفاده از این نوع سفارش، تایید روند بازار است.

همانطور که قبلاً گفته شد، این سفارش خرید تنها زمانی پذیرفته یا اجرا می شود که قیمت به سمت بالا حرکت کند. از این رو، این سفارش خرید به عنوان محافظت در برابر روندهای نزولی یا بازگشتی عمل می کند.

این مقوله به معامله‌گر کمک می‌کند تا به این اطمینان برسد که در یک روند صعودی مورد انتظار می تواند موقعیت خرید مطمینی داشته باشد، اما همچنین معامله‌گر را از خطر معامله در بازار نزولی دور نگه می‌دارد.

مثالی از سفارش بای استاپ  روی نمودار

به عنوان مثال، بیایید به نمودار سهام اپل نگاهی بیندازیم. در طول این رنج خاص، قیمت به سطح مقاومت قبلی برگشته است. بسیاری از معامله گران این سطح مقاومت را به عنوان یک سطح شکست در نظر می گیرند که در آن قیمت امکان عبور از سقف قیمتی قبلی را دارد. قیمت نشان داده شده، خبر از یک حرکت صعودی قابل پیش بینی می دهد.

برای تنظیم یک سفارش بای استاپ، معامله گر یک سفارش خرید در قیمت مشخصی که بالاتر از قیمت فعلی است، تعیین می کند. اگر سطح قیمت آتی به سمت بالا حرکت کند، سفارش اجرا خواهد شد. اما اگر قیمت از قیمت فعلی پایین تر بیاید، سفارش اجرا نخواهد شد.

تصویر بعدی نشان می دهد که سفارش اجرا شده است و مارکت به سمت قیمت دلخواه حرکت کرده است. پس از اینکه قیمت به میزان قابل توجهی افزایش یافت، دستور یا سفارش فروش نیز ایجاد و اجرا شده تا از حرکت برگشتی قیمت نیز سود حاصل شود.

درست مانند دستور بای استاپ در روند صعودی، می توان در جهت روند نزولی هم یک سفارش سل لیمیت، در نظر گرفت.

نتیجه گیری

تحت کنترل در آوردن معلاملات چیزی است که همه معامله گران خواهان آن هستند. در حالی که هیچ راه تضمینی برای کنترل بازار وجود ندارد، راه‌های خاصی برای برتری در هر معامله وجود دارد – و آن از طریق سفارش‌های بای استاپ محقق می شود. این سفارشات بای استاپ فرصت‌هایی را برای شما فراهم می‌کنند تا از روند صعودی بازار نهایت استفاده را ببرید. همچنین، شما را از سرمایه گذاری در بازاری که رو به نزول است دور می کند.

بهترین چیز در مورد تنظیم یک سفارش بای استاپ این است که مجبور نیستید به طور منظم حرکت قیمت را در نمودار نظارت یا ردیابی کنید. به سادگی قیمت بای استاپ خود را تعیین کنید و اجازه دهید بازار کار خود را انجام دهد. در صورتی که قیمت به مقدار مورد نظر برسد، سفارش خریدتان بلافاصله اجرا می شود.

 

در حالی که سفارش بای استاپ به تنهایی یک استراتژی عالی برای کسب سود و دانستن زمان خرید یا فروش است، ترکیب آن با سایر سیستم‌ها، الگوهای نموداری و سایر استراتژی‌های دیگر می‌تواند اثربخشی و شتاب آن را بازار بیشتر کند.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد آرا: ۱۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *