آموزش فارکس

۴
(۱۳)

نکات مهم در سشن های معاملاتی فارکس

در مقاله (آموزش ict ) در مورد ساختار بازار صحبت کردیم و در خصوص ضعف در روند ، تغییر ماهیت و ادامه ی روند بازار درصورت شکست ساختار مطالبی رو خدمت شما عرض کرده ایم. کاری که انجام داده ایم این بود که در ابتدا محدوده ی رنجی که در آن قرار داریم را انتخاب می کنیم ، کف آن را ساختار پایین و سقف رو به عنوان ساختار بالا مشخص می کنیم و در جهت شکست ساختارها حرکت می کنیم . و هر کجا که بازار رفت ما هم در جهت بازار حرکت می کنیم.
در مثال  زیر می ببینیم که در آن تغییر ساختار اتفاق افتاده است:

آموزش فارکس

میدانیم که در بازار قطعیتی وجود ندارد و ما با احتمالات سروکار داریم و تمام سعی مان بر این است که با تحلیل درست احتمال کارمان را بیشتر کنیم ؛ قاعدتا ماجرای رنج حرکت روزانه هم از این قضیه مستثنی نیست اما در ابتدا اجازه بدهید تا در مورد سشن های معاملاتی (جلسات معاملاتی) صحبت کنیم.

  • رنج حرکت روزانه و مفهوم AMD

(و اما در این جلسه می خواهیم در مورد رنج حرکت روزانه صحبت کنیم به این مفهوم که چه انتظاری از حرکت امروز داریم؟)

  • مفهوم سویینگ جوداس

میدانیم که در بازار قطعیتی وجود ندارد و ما با احتمالات سر و کار داریم و تمام سعی مان بر این است که با تحلیل درست احتمال کارمان را بیشتر کنیم ؛ قاعدتا ماجرای رنج حرکت روزانه هم از این قضیه مستثنی نیست اما در ابتدا اجازه بدید تا کمی در مورد سشن های معاملاتی صحبت کنیم. که در مقاله( سشن های معاملاتی فارکس )کاملا توضیح داده ایم. در این مقاله فقط اشاره ای کوچک به سشن ها می کنیم. درسته که بازار فارکس یک بازار تقریبا ۲۴ ساعته هست ، اما این بدان معنی نیست که در تمام طول شبانه روز به یک میزان فعال است.

بازار فارکس را می توان به چهار سشن ( جلسه) اصلی معاملاتی تقسیم کرد:

سشن سیدنی ، سشن توکیو ، سشن لندن و سشن نیویورک. با توجه به تجارب ، معاملات در ۳ سشن معاملاتی در بازار فارکس با اقبال بیشتری مواجه هست ؛ در واقع معامله گران اغلب برای آنکه ۲۴ ساعت برای معامله کردن وقت صرف نکنند، معمولا روی یکی از ۳ سشن معاملاتی زیر تمرکز می کنند که بصورت کلی این جلسات شامل طبقه بندی آسیا ، اروپا و سشن آمریکا ی شمالی، نام گذاری می شوند ترجیح برخی از تریدرها استفاده از نام قاره ها برای شناسایی سشن ها است و برخی معامله گران ترجیح می دهند از نام شهرها استفاده کنند. ما نیز در این مقاله ترجیح می دهیم از نام شهرها استفاده کنیم .

پس به این ترتیب بازار به سشن های توکیو(آسیا) ، لندن و نیویورک تقسیم می شوند.

مزایای معامله در سشن معاملاتی آسیا

نکات مهم سشن های معاملاتی

نکاتی را با شما در میان می گذاریم که یادگیری و درک آنها خالی از لطف نیست . نیوزیلند یک مرکز بزرگ مالی است و اولین جایی است که وارد دوشنبه می شود، بازگشایی بازارهای فارکس صبح روز دوشنبه از آنجا رخ می دهد. این در خالی است که در بیشتر نقاط جهان هنوز یکشنبه است.

نکته دیگه این است که: در واقع معاملات از نیوزیلند آغاز می شود  ولی بر اساس یک اشتباه مصطلح، از آن با نام سشن سیدنی نام برده می شد. شاید منطقی نباشد، اما ما نیز تابع نظر معامله گران هستیم

چه زمانی بازار فارکس بسته می شود؟

در طول هفته زمانی وجود ندارد که بازار به صورت رسمی بسته شود (یعنی بازار از بامداد دوشنبه به وقت تهران شروع و جمعه شب( بامداد شنبه) به پایان می رسد.) هرچند که حدود ساعت ۱۹ تا ۲۲ به وقت گرینویچ ( ۱۰ شب تا ۹:۳۰ بامداد به وقت ایران) رکود مختصری در بازار بوجود می آید. در این زمان بیشتر معامله گران آمریکایی سیستم ها را خاموش کرده اند و معامله گران استرالیایی و نیوزلندی در حال آماده شدن برای رفتن به پشت سیستم جهت ترید در بازار فارکس هستند.

روزهای تعطیل بازار فارکس:

غیر از تعطیلات آخر هفته که روزهای شنبه و یکشنبه هستند ، دو روز تعطیل رسمی وجود دارد که بازار فارکس در سراسر جهان بسته است، یعنی روز کریسمس و روز اول سال نو مسیحی.

این نکته هم جالب است که ترکیب چهار مرکز معاملاتی برتر، که شامل لندن، نیویورک، سنگاپور و هنگ کنگ است . ۵۷ ٪ گردش مالی فارکس در جهان را تشکیل می دهد.

معاملات در طول سال بر اساس دو نوع ساعت زمانبندی و مشخص اتفاق می افتد که بعضی سشن ها تداخل یا همپوشانی هم دارند.

اختلاف تایم فصول در فارکس

بصورت کلی ما با یک ساعت تابستانی که شامل فصل های بهار و تابستان است مواجه ایم و یک ساعت زمستانی که شامل پاییز و زمستان می شوند. البته چند تا نکته هم در مورد فصول و اختلافشان وجود دارد. در نیم کره جنوبی (که معاملات با بازار نیوزلند و استرالیا شروع می شوند) ترتیب فصول عکس نیم کره شمالی زمین هستند و وقتی در امریکا (توجه کنید که بهار و تابستان در نیم کره شمالی تقریبا معادل پاییز و زمستان در نیم کره جنوبی است) ساعت ۱ ساعت جلو کشیده می شد. در نیم کره جنوبی ۱ساعت به عقب برمی گردن و این جوری ۲ ساعت اختلاف بین این دو ایجاد می شود. به شما توصیه میکنم که زیاد درگیر این مسائل نشوید. و بیشتر  روی آموزش ها تمرکز کنید.

بازار فارکس با کدام سشن شروع می شود؟

بازار معمولا با رِنج آسیا شروع می شود، در تایم آسیا بازار جهت خاصی ندارد و بیشتر درجا میزند که این درجا زدن به معنای جمع آوری و انباشت سفارشات می باشد ؛ با تایم لندن معمولا سقف و یا کف روزانه ساخته می شود ) در واقع سفارشاتی که پر شده بودن، جهت می گیرند( و در بازار امریکا هم معمولا اصلاح و یا ریورس لندن اتفاق می افتد. که بعضی ها به آن سیو سود معاملات لندن می گویند؛

AMD چیست؟

این ماجرا حکایت از سه فاز در بازار را دارد که به آن AMD میگوییم؛

 انباشت یا Accumulation :

در این فاز ، بازار معمولا با جمع آوری سفارشات برای حرکت روزانه ، کار خودش رو آغاز می کند .

فاز دستکاری یا Manipulation

که معمولا در شروع بازار لندن یا گاهی نیویورک قیمت خلاف جهت اصلی خودش حرکت می کند.

فاز توزیع یا Distribution

زمانی که بازار سازان از موقعیت خرید یا فروش خودشان خارج می شوند. دانستن این موارد خالی از لطف نیست و کمک زیادی به منطقی کردن معاملاتان می کند. حالا که این قضیه رو متوجه شدید نحوه ی استفاده از آن را برایتان توضیح خواهیم داد.

نحوه استفاده از AMD

دو چارچوب کلی برای روز معاملاتی داریم:  بازار یا نزولی است  یا صعودی است، در واقع در اندک مواردی بوده که کل روز رنج باشد که همان رنج هم تمایل نزولی و یا صعودی دارد. رفتار قیمت در صعودی و نزولی کمک می کند به ما تا محتمل ترین اتفاق را بسنجیم و با برنامه پیش برویم.

در یک روز نزولیِ ایده آل، قیمت بعد از رنج زدن در آسیا، به بالا حرکت می کند تا سقف روز را بسازد و فاز دستکاری را انجام بدهد، اما می ریزد و در نهایت قبل از بسته شدن کمی اصلاح انجام می دهد و به کار خودش پایان می دهد و در آخر فاز توزیع صورت می گیرد؛ و در روزهای صعودی این قضیه برعکس می شود، بازار سازان همیشه در تلاش اند که شما را به این باور برسانند که قیمت وقتی می خواهد (الف) را انجام بدهد(ب) اتفاق بیفتد، یعنی خلاف نظر شما رخ دهد. این یک قانون کلی مبتنی بر تجربه است رنج و در جا زدن آسیاست که کار را برای بارگیری سفارشات بانک ها آماده می کند.

روش کار بازارگردان های فارکس

قبول کنیم که گردانندگان بازار معمولا ضرر نمی کنند و ما هم نمی تونیم تمام و کمال به کارشان پی ببریم اما هر سفارش کلان و بزرگ یه رد پا از خود به جا می گذارد که می شود گاهی فهمید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. به عنوان مثال تایم آسیا را که برای بارگیری انتخاب می کنند در بازه ی یک رنج ۴۱ الی ۲۱ پیپی حرکت می کند.

مفهوم سویینگ جوداس

در اینجا با مفهوم سویینگ جوداس (حرکت حیله گرانه) آشنا می شویم، این مفهوم در واقع یه حرکت خلاف جهت برای بارگیری سفارشات بیشتر و زدن استاپ تریدرهای خورده پا است.

مثلا در بازار نزولی حین سویینگ جوداس بازار یه بالا میزنه تا همه فکر کنند یک روز صعودی در پیش داریم، ترس فومو ( ترس از دست دادن) به سراغ معامله گران بیاید و شروع به خرید کنند و یک سری از معامله گران که تحلیل شان مبتنی بر ریزش بوده استاپ هایشان بخورد که این دستکاری بازار به روش سووینگ جوداس خواهد بود. این سقف روز و دستکاری معمولا در بازگشایی لندن یا نیویورک صورت می گیرد.

و مجددا تکرار می کنیم که هیچ قطعیتی وجود نخواهد داشت.

نحوه عملکردن سویینگ جوداس

سویینگ جوداس با نقدینگی خودش را هماهنگ می کند .یعنی جایی که نقدینگی هست بازار سعی می کند ان رو با جوداس پر کند. نقدینگی با استفاده از سووییگ جوداس جمع می شد و قیمت شروع به حرکت اصلی می کند در صورتی که  عده ای از افراد دیگر در بازار نیستند ؛ اول، کسانی که در دام فومو افتاده اند.  دوم، کسانی که درکی از نقدینگی نداشته و با وجود تحلیل درست استاپ شان خورده است.

نقدینگی چگونه ایجاد می شود؟

نقدینگی ها با زدن استاپ ها ایجاد می شوند به طور کلی هر جا که سطح خیلی قوی باشد و اکثریت بازار اطمینان بالا برای واکنش به آن سطح را داشتند همان جا نقدینگی و گاهی قرار است بر خلاف دیدگاه ها بازار حرکت کند. سطحی که نقدینگی جمع کرده برای ما حکم حمایت سازمانی رو داره پس تا حمایت سازمانی رو به چشم خودمان ندیدیم وارد نمی شویم.

اگر روی سطوح مهم عجله کنید جزئی از نقدینگی بازار خواهید شد. و باز هم این جمله معروف که اگر روزی از بازار جوداس ندیدیم باید تامل بیشتری انجام بدهیم چون طبق برنامه ی ما نیست .

نظم در ترید

همه چی باید طبق برنامه ای از پیش تعیین شده باشد. نظم در ترید حرف اول را می زند، این نظم هست که از یک تحلیلگر خوب یک تریدر خوب می سازد.

نقاط وقوع سوینگ دجوداس

تا اینجا از رنج بازار و حرکت حیله گرانه ش صحبت کردیم، حالا یک سری از  نقاط که احتمال بیشتری برای وقوع این حرکات می دهیم رو هم خدمت شما عرض می کنیم و شما هم به خاطر بسپارید؛
نقاط دیگری در بازار هست، که باید تمرکزی بیشتری روی این نقاط داشته باشیم تا دچار سویینگ جوداس نشویم آنها نقاط سقف و کف های رنج آسیا و نیز سقف و کف روز قبل هست. چون اکثر فعالین بازار این نقاط را به عنوان حمایت و مقاومت معتبر می دانند.

آموزش ICT

آموزش ICT

چگونه از در دام حرکات سوینگ جوداس نیفتیم؟

اگه با این قضیه کنار بیایم که بازار نظم خاصی رو دنبال می کند و بی دلیل به سطحی واکنش نمی دهد می توانیم راحت این حرکات حیله گرانه را درک کنیم

حالا اگه انتظار صعود از بازار را داشته باشیم، سطوحی که ممکن است، بر اثر سویینگ جوداس شکسته شوند را  مشخص کنیم، چون ما می دانیم رفتار بازار در روز صعودی چگونه است.

گفتیم که انتظار داریم یک سری سطوح با استفاده از سویینگ جوداس شکسته شود و مورد هدف قرار بگیرند. از طرفی هم گفتیم که ما همواره بعد از یک حمایت سازمانی، وارد می شویم و حمایت سازمانی را هم همین حرکات حیله گرانه می دانیم.

سطوحی که حمایت سازمانی می شنوند (سقف و کف های روزانه و رنج آسیا ) وقتی شکسته شوند با استفاده از مفهوم سویینگ جوداس ، استاپ هانت (هانتینگ) یا استاپ هانتر رو رقم می زنند.

ادامه بیشتر این موضوع از حوصله این مقاله خارج است، در مقاله بعدی می خواهیم ستاپ های ورود را با استفاده از ساختار بازار و همین حرکات حیله گرانه برایتان توضیح دهیم.

سپاس گزاریم از اینکه این مقاله را تا انتها مطالعه کرده اید و موفقیت شما در معامله‌گری و تمام مراحل زندگی را خواستاریم.

لطفاً نظر خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

جهت مشاهده فیلم های آموزش رایگان فارکس با آکادمی چرتکه همراه باشید.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۱۳

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *