FOMO

FOMO


۱
(۱)

“ترس از دست دادن” یا FOMO در ترید

آیا با مفهوم “FOMO” آشنا هستید؟ چیست و چگونه به معامله و به طور مهم‌تر، چگونه می‌توان آن را کاهش داد؟ این موضوعی است که ما در مقاله جدید خود بررسی می‌کنیم.

FOMO چیست و چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد؟

FOMO یا “ترس از از دست دادن فرصت” به مشکل رایجی تبدیل شده است که با بسیاری از معامله‌گران و در واقع در زندگی روزمره نیز اتفاق می‌افتد. گزارش شده است که بیش از ۶۰٪ ، با ترس از از دست دادن فرصت در برخی جنبه‌های زندگی خود تأثیر می‌پذیرند. ما در عصر مدرن رسانه‌های اجتماعی زندگی می‌کنیم که دسترسی بی‌سابقه‌ای به زندگی دیگران را، به ما می‌دهد. بنابراین، طبیعی است که به فکر این هستیم که چیزی را ممکن است روزی از دست بدهیم.

FOMO در معاملات، ترس از از دست دادن فرصت‌های بزرگ در بازار است و این یک پدیده نادر نیست. واقعاً اهمیتی ندارد که شما معامله‌گر مبتدی یا حرفه‌ای هستید، FOMO می‌تواند همه و هر کسی را تأثیر بگذارد.

این ترس از احساس موفقیت بیشتر معامله‌گران دیگر نشأت می‌گیرد و می‌تواند انتظارات بیش از حد بالا، عدم دیدگاه بلندمدت، کمبود صبر و افتراق/کمبود اعتماد به نفس را ایجاد کند.

معامله‌گر FOMO معمولاً به‌دلیل اینکه دیگر معامله‌گران موفق‌تر هستند، به‌دلیل عدم انجام تحقیق کافی یا عدم اعتماد به نفس، به معاملات ورود می‌کند یا معاملات خود را در لحظات نامناسب می بندند. همچنین یکی از نکات مهم در معامله گران FOMO این است که به دلیل نداشتن استراتژی و وجود فشار زمانی، توانایی پاس کردن چالش های پراپ تریدینگ را ندارند.

FOMO

برخی از عوامل خارجی که ممکن است منجر به تجربه FOMO برای معامله‌گر شوند عبارتند از:

بازارهای پرنوسان. البته، هنگامی که بازار به هر جهت حرکت می‌کند، ممکن است فکر کنیم که فرصتی عالی را از دست می‌دهیم.

زیان‌های تکراری. معامله‌گران ممکن است در یک چرخه انتقامی قرار گیرند؛ وارد یک موقعیت می‌شوند، ترسیده، معامله را می بندند، سپس دوباره وارد معامله دیگر می‌شوند چون اضطراب و ناامیدی درباره عدم تحمل به وجود می‌آید. این ممکن است در نهایت به زیان‌های بزرگتری منجر شود.

اخبار، شایعات و رسانه‌های اجتماعی. از این نظر مواظب باشید که چه کسانی و چه چیزها تأثیر روی فرآیند تفکر شما و دانشی که از پیش دارید، می‌گذارند. مطالب رسانه‌های اجتماعی را به عنوان حقیقت نپذیرید. وقت بگذارید، تحقیق کنید و هر قطعه اطلاعات را ارزیابی کنید.

بنابراین، چه تفاوت‌های اصلی بین معامله‌گران FOMO و معامله‌گران منظم وجود دارد؟

معامله‌گران منظم و با دیسپلین یک برنامه دارند، تحقیقات و تجزیه و تحلیل لازم را انجام می‌دهند، نسبت معقولی از ریسک به ریوارد یا پاداش را تعیین می‌کنند، سطوح مناسب تری برای تعیین استاپ و حد سود استفاده می‌کنند. آن‌ها از یک برنامه پیروی می‌کنند، یک گزارش نگه می‌دارند و اهداف معاملاتی خود را دنبال می‌کنند.

اما معامله‌گران FOMO  به جریان‌ها می‌پیوندند، نظر را به عنوان حقیقت می‌پذیرند و شایعات را دنبال می‌کنند. سپس سودآوری را در نظر می‌گیرند و اندازه‌گیری را افزایش می‌دهند. آن‌ها در موقعیت نامطمئنی قرار می‌گیرند زیرا وارد یک موقعیت پرخطر می‌شوند و سپس به دلیل عدم وجود یک برنامه، حتی اگر یک برنامه وجود داشته باشد، آن را همیشه اجرا نمی‌کنند. آن‌ها یک گزارش معاملاتی نمی‌گیرند و به دلیل دلایل فوق، FOMO یا ترس از دست دادن سود، آن‌ها را در بر می‌گیرد.

آیا من در معاملاتم دچار fomo می شوم؟

فومو در معاملات ممکن به چندین شکل ظاهر شود. به گونه ای که شما فکر میکنید این خصوصیت را ندارید درصورتی که دچار آن شده اید.

تاثیر FOMO در یک استراتژی معاملاتی می‌تواند به چندین شکل مشهود شود:

  1. تصمیمات عجولانه: FOMO ممکن است باعث شود که شخص تصمیمات معاملاتی عجولانه‌ای بگیرد، بدون اینکه به دقت و تحلیل کافی در مورد شرایط بازار و اطلاعات فعلی بپردازد. این اقدامات عجولانه می‌توانند به عواقب ناخوشایندی منجر شوند.
  2. استرس و تنش: FOMO ممکن است باعث افزایش استرس و تنش در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی شود. این احساس ممکن است باعث شود که شخص به طور پیوسته به بازار و نمودارها نگاه کند و در نتیجه، تصمیمات غیر متعادل یا اشتباهی بگیرد.
  3. رفتار گروهی: FOMO ممکن است باعث شود که شخص به طور ناخودآگاه به رفتار گروهی و پیروی از تصمیمات دیگران بپردازد، بدون اینکه از منطق یا تحلیل شخصی استفاده کند. این ممکن است منجر به وابستگی به تصمیمات گروهی شود که ممکن است بازدهی معاملاتی را تحت تأثیر قرار دهد.

اما آیا می‌توان FOMO را پیش‌بینی کرد؟

یکی از اجزای ضروری در پیشگیری از FOMO، شناخت بهتر خود است. خودآگاه باشید، بدانید که شما کی هستید و چه استراتژی بهترین استراتژی برای شماست و به‌طور کامل اهمیت انضباط و مدیریت ریسک در معاملات را درک کنید.

بر خودتان تمرکز کنید، به استراتژی خود توجه کنید، تحقیقات خود را انجام دهید – شما منحصر به فرد هستید و بنابراین راه شما به موفقیت نیز منحصر به فرد است. صبور و آرام باشید. اگر ببینید دیگران موفق هستند، این را به عنوان الهام بگیرید – شما نیز می‌توانید به روش منحصر به فرد خود موفق شوید. دنبال دیگران نروید، به پست‌های رسانه‌های اجتماعی بیش از حد توجه ندهید، فقط در مسیر شخصی خود بمانید.

اگر به خودتان اعتماد داشته باشید، اگر خودآگاه باشید و یک برنامه داشته باشید، خوب خواهید بود. هنگامی که شناخت خود دارید، به طور طبیعی آرام و متمرکز خواهید بود. به برنامه معاملاتی‌تان پایبند باشید، تحقیقات خود را انجام دهید و یک دفترچه معاملاتی یا ژورنال معاملاتی نگه‌دارید.

و به یاد داشته باشید: آنچه آسان می‌آید – دوام نمی‌آورد و آنچه دوام می‌آورد – آسان نمی‌آید. باور کنید که حتی اگر امروز برنده نشوید، زود یا دیر برنده خواهید شد. فرصت‌های بازار همیشه برای معامله بعدی شما وجود دارند. صبر کلید موفقیت است.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۱ / ۵. تعداد آرا: ۱

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *