پیتزای بیت کوینی

۳.۸
(۶)

روز “Bitcoin Pizza Day” چه روزی است؟

می توانید تصور کنید برای خرید دو تا پیتزا میلیون ها دلار بپردازید؟؟؟
نویسنده: بندیکت جورج
مترجم: مونا آقاجانی

وجه تسمیه روز “Bitcoin Pizza Day ” بسیار بجا و شایسته است و شنیدن داستانش خالی از لطف نیست. این روز یاد بود رخداد تاریخی ۲۲ می ۲۰۱۰ است که در آن شخصی برای خرید دو عدد پیتزا، ارز بیت کوین پرداخت کرد. این اولین باری بود که شخصی برای خرید یک کالای فیزیکی از بیت کوین استفاده می کرد.
این فرد که یک برنامه نویس فلوریدایی به نام Laszlo Hanyecz بود، جزء اولین استخراج کنندگان بیت کوین بوده است.
پیش از اولین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۲، هر استخراج کننده موفق برای ساخت یک بلاک جدید بر روی شبکه، ۵۲ بیت کوین پاداش دریافت می کرد. این به این معنا بود که هرکس تنها لازم بود ۲۰۰ بلاک را ماین کند تا ۱۰،۰۰۰ بیت کوین به دست بیاورد که کار دشواری هم نبوده است. چرا که در آن زمان افراد بسیار کمی بر سر استخراج و ماینینگ در رقابت بودند.

سفارش خرید پیتزا در ازای بیت کوین

روز ۱۸ ماه می، Hanyecz در یک انجمن اینترنتی به نام Bitcointalk.org اعلام کرد که قصد دارد با بیت کوین پیتزا بخرد _ ترجیحا هم دو پیتزای بزرگ. او ۱۰،۰۰۰ بیت کوین پیشنهاد داد تا کسی برایش پیتزا سفارش دهد، بخرد و برایش ببرد. شایان ذکر است که در آن زمان ارزش هر بیت کوین کمتر از نیم سنت بوده و او می توانسته این تعداد بیت کوین را با ۴۱ دلار معاوضه کند.
در مصاحبه ای با CBS در سال ۲۰۱۹ او به اندرسون کوپر گفته که به نظر او “این معامله جنجالی، بیت کوین را برای مردم واقعی و ملموس کرده است. قطعا برای من که همینطور شد”.
تا ۲۱ ماه می هنوز نتوانسته بود کسی را برای انجام این معامله بیت کوینی در ازای پیتزا پیدا کند. تا اینکه نهایتا روز بعد شخصی پیدا شده و پیشنهاد او را پذیرفته است. حرکتی که به نظر می رسید بعدها در تاریخ محو و فراموش خواهد شد.

با یک پیام مجازی، موفقیت معامله اش را نیز به همگان اعلام کرد که:
“من فقط می خواهم اطلاع دهدم که موفق شدم ۱۰،۰۰۰ بیت کوینم را با پیتزا مبادله کنم.”

روز جهانی پیتزای بیت کوینی

این پیتزا از رستوران Papa John’s بود اما از طریق یک پسر ۱۹ساله به نام Jeremy Sturdivant با نام کاربری “jercos” به دست Hanyecz رسید.
گفتن ندارد که آن بیت کوین ها یک دهه بعد چه ارزشی پیدا کردند! در واقع اگر Hanyecz بطور فرض کل اندوخته اش را در سقف قیمتی ۶۸،۹۹۰ دلار فروخته بود، حدود ۶۹۰ میلیون دلار به دست می آورد. با این مبلغ می توانست ۴۶ میلیون پیتزای بزرگ ۱۵ دلاری رستوران Papa John’s را بخرد.

با در نظر گرفتن این واقعه تاریخی، جامعه جهانی رمزارزها هر ساله تاریخ ۲۲می را به عنوان یادبود اولین معامله فیزیکی از طریق بیت کوین و نیز جهت یادآوری به Hanyecz که می توانست جزء ۱۰فرد ثروتمند مثل Melinda Gatesباشد را تحت عنوان روز “Bitcoin Pizza Day” گرامی می دارد.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۸ / ۵. تعداد آرا: ۶

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *