۴
(۲)

آموزش بورس

پرسش و پاسخ های بورسی

۱-چه فرقی بین سهام سپرده و غیر سپرده وجود دارد؟

سهام سپرده شده در سیستم معاملاتی سازمان بورس قابل معامله می باشد و برگه سهم آن توسط سازمان بورس چاپ شده است. اما سهام غیرسپرده در سازمان بورس قابل معامله نمی باشد و برگه سهم آن توسط شرکت مربوطه چاپ شده است.

۲-برای سپرده کردن سهام چه باید کرد؟

برای سپرده کردن سهام غیر سپرده برگه سهم شرکت، به یکی از کارگزاران بورس در تالارهای معاملاتی تحویل داده می شود تا پس از تحویل آن به سازمان بورس، برگه سهم شرکت باطل و برگه سهم سپرده شده توسط سازمان بورس چاپ و سپس تحویل کارگزار مربوطه شود.

۳-سهام شناور آزاد شرکت های به چه معنی است؟

منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که انتظار می رود در آینده نزدیک، قابل معامله باشد. یعنی در مالکیت دارندگانی است که آماده اند در صورت پیشنهاد قیمت مناسب از سوی خریداران آن را برای فروش ارائه کنند.

۴-پنجاه شرکت فعال تر بورس به چه معنی است؟

منظور از ۵۰ شرکت فعال تر بورس شرکت هایی هستند که قدرت نقدشوندگی سهام شان نسبت به سایر شرکت ها بیشتر باشد. به عبارت دیگر تقاضا برای سهام این شرکت ها از سایر شرکت های پذیرفته شده در بورس بیشتر است.

۵-چگونه پنجاه شرکت فعال تر انتخاب می شوند؟

انتخاب ۵۰ شرتک فعال تر بورس بر اساس شش معیار، در دوره های سه ماهه صورت می گیرد که همه ی این معیارها در رابطه با میزان نقدشوندگی سهام است. این معیارها عبارتند از:

 • تعداد سهام معامله شده
 • ارزش سهام معامله شده
 • تعداد روزهای معامله
 • دفعات معامله
 • میانگین تعداد سهام منتشر شده
 • میانگین ارزش جاری سهام شرکت

۶-در چه شرایطی نماد یک شرکت توسط بورس متوقف می شود؟

درصورت وقوع هر یک از موارد زیر نماد شرکت متوقف می شود:

 • هنگام برگزاری مجامع عمومی
 • تغییر محل شرکت
 • تعدیل EPS
 • افزایش سرمایه
 • تعیین اعضای هیئت مدیره
 • عدم ارائه اطلاعات شفاف به بورس

۷-درآمد هر سهم یا EPS چیست؟

درآمد هر سهم یا Earn per Share از تقسیم سود خالص شرکت پس از کسر مالیات، بر تعداد کل سهام شرکت، محاسبه می شود.

۸-P/E به چه معناست؟

معیاری است که درآمد سالانه یک سهم را با قیمت بازار آن مقایسه می کند و از تقسیم قیمت بازار به درآمد یک سهم یا EPS بدست می آید.

۹-سود تقسیمی هر سهم یا DPS چیست؟

همه ساله شرکت ها بخشی از سود خالص را مطابق قانون (ذخیره قانونی) و بخشی را بر اساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می نمایند. بنابراین سود تقسیمی هر سهم از تقسیم کل سود قابل تقسیم به تعداد سهام شرکت بدست می آید.

۱۰-سود شرکت ها چه زمانی پرداخت می شود؟

طبق قانون تجارت، در صورتی که در مجمع عمومی عادی سالیانه، تقسیم سود تصویب شود، شرکت باید حداکثر ظرف ۸ ماه از تاریخ تصویب، DPS را به سهامداران پرداخت کند.

۱۱-برای اطلاع از نحوه دریافت سود نقدی هر سهم شرکت DPS، به کجا باید مراجعه کرد؟

برای اطلاع از مبلغ و نحوه دریافت DPS هر شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، می توان با واحد اطلاع رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

۱۲-سود نقدی هر سهم شرکت به چه سهامداری تعلق می گیرد؟

سود هر سهم به سهامداری تعلق می گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت، مالک آن سهم باشد.

۱۳-اندوخته قانونی چیست؟

هیئت هر شرکت مکلف است هر سال ۵ درصد از سود خالص شرکت را با عنوان اندوخته قانونی ذخیره نماید. همین که اندوخته قانونی به ۱۰ درصد کل سرمایه شرکت رسید، ذخیره کردن آن اختیاری است.

۱۴-بازار اولیه چیست؟

بازاری است که در آن اوراق بهاداری که یک ناشر اعم از یک شرکت یا دولت به منظور تأمین مالی خود برای اولین بار (برای عرضه به عموم) منتشر می کند، به فروش می رسد.

۱۵-بازار ثانویه چیست؟

در این بازار اوراق بهاداری که قبلا منتشر گردیده و در دست دارندگان است مورد مبادله قرار می گیرد.. نمونه متشکل این بازار، بورس اوراق بهادار است که از طریق کارگزاران این وظیفه انجام می گیرد.

۱۶-قیمت اسمی سهم یعنی چه؟

مبلغی است که هنگام چاپ و انتشار برگه سهام توسط شرکت بر روی آن نوشته می شود. این رقم مطابق ماده ۲۹ قانون تجارت نباید از ۱۰ هزار ریال بیشتر باشد اما به طور معمول در اغلب شرکت های پذیرفته شده در بورس این مبلغ ۱ هزار ریال است.

۱۷-پذیره نویسی چیست؟

عبارت است فرآیند خرید اوراق بهادار از ناشر و یا نماینده او و پرداخت یا تعهد پرداخت وجه کامل آن طبق قرارداد.

۱۸-سهام جایزه چیست؟

اگر شرکت برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته و بدون دریافت هیچ چونه وجهی سهام جدیدی صادر و به سهامداران ارائه نماید به این نوع سهم، سهام جایزه گفته می شود.

۱۹-سود انباشته چیست؟

شرکت های سهامی هر ساله در صورت برخورداری از سود درصدی از آن را به جای پرداخت به سهامداران، با اهداف مختلف در شرکت نگهداری می کنند که مجموعه ی این سودهای نگهداری شده طی سال های مختلف سود انباشته گفته می شود. این سود در حساب مستقلی نگهداری می شود.

۲۰-بازارگردان کیست؟

شخص حقوقی است که به منظور حفظ تعادل عرضه و تقاضای سهام یک شرکت خاص و افزایش نقدشوندگی آن بر حسب شرایط بازار اقدام به خرید و فروش آن سهم می نماید.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۲

۴ دیدگاه ها

 • سلام تو دوره تحلیل تکنیکال گفتین فیلتر پوشا رو تو سایت گذاشتین ولی من هرچی میگردم پیدا نمیکنم تو قسمت ۸ گفتین فک کنم

 • سلام
  من سهام حق تقدم خریدم. آیا بعد از مدتی تبدیل به سهم عادی میشود؟ یا لازم است کاری انجام شود؟

 • سلام.سودپس ازکسرمالیات برای سال۷۵.۷۶ب ترتیب ۲۴۱۳۴۵و۲۳۱۲۳۰میباشد‌تعدادسهام عادی منتشرشده برای هردوسال ۱۲۸۶۲۲۴۶۲است .سود هرسهم ،سودتقسیمی هرسهم ودرصد سودتقسیمی برای دوسال رو‌چگونه محاسبه کنیم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *