بورس

در سری مقالات پرسش و پاسخ های بورسی می توانید پاسخ تمامی ابهامات و تعاریف مورد نیاز خود را دریافت کنید. پیشنهاد ویژه ی ما این است که حتی اگر فکر می کنید به تعاریف و پیش نیاز های بورسی مسلط هستید مطالعه سریع این سوالات خالی از لطف نیست!

 1. بورس چیست؟

بورس بازاری است که به صورت متشکل و رسمی فعالیت می­ کند. بورس دارای انواعی است که عبارتند از :

بورس اوراق بهادار

بورس کالا

بورس ارز

بورس اوراق مشتق

 1. بورس اوراق بهادار چیست و چه وظیفه ای دارد؟

بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و رسمی است که اوراق بهادار پذیرفته شده در آن بر اساس قوانین و مقررات خاصی بین خریداران و فروشندگان داد و ستد می شود.

وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار فراهمم اوردن بازاری شفاف (ارائه اطلاعات اکامل برای خریداران و فروشندگان) برای داد و ستد اوراق بهادار است.

 1. خرید و فروش سهام در بورس به چه شکل انجام می شود؟

خرید و فروش سهام در بورس به وسیله کارگزاران و از طریق سیستم رایانه ای انجام می شود. به این ترتیب که کارگزاران به وکالت از سهامداران سفارشات خرید و فروش را وارد سیستم معاملات می کنند. معاملات در سیستم بر اساس روش حراج دوطرفه انجام می شود. یعنی نوبت های خرید بر اساس قیمت های بیشتر در هر لحظه و نوبت های فورش بر اساس کمترین قیمت در هر لحظه مرتب می شوند و هر زمان که بهترین قیمت خرید و بهترین قیمت فروش برابر شد معامله بر روی سهام انجام می شود.

 1. کارگزار کیست؟

کارگزار شخص حقوقی (شرکتی) است که خرید و فروش سهام توسط وی صورت می گیرد. مجوز کارگزاری به افرادی داده می شود که علاوه بر داشتن برخی ویژگی ها از قبیل سوابق حرفه ای، قبولی در آزمون و امین بودن، مطابق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی می بایست شرایط عضویت در کانون کارگزاران، پذیرش در بورس اوراق بهادار و مجوز فعالیت در بورس را دارا باشد.

 1. کد معاملاتی چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

داد و ستد در سیستم معاملات از طریق کد معاملاتی صورت می گیرد. کد معاملاتی، کد ثابتی است که از طریق آن سرمایه گذار در سیستم معاملات شناسایی می شود. این کد که بر اساس مشخصات فردی سرمایه گذار ایجاد شده است، متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی فرد سرمایه گذار و یک عدد پنج رقمی است که به صورت اتوماتیک توسط سیستم رایانه ای مشخص می شود. لذا خرید و فروش اوراق بهادار مشروط به دریافت کد معاملاتی است که این امر از طریق کارگزار و با ارائه مستندات شناساسایی سرمایه گذار نظیر شناسنامه و کدملی امکان پذیر است. دریافت کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی(شرکت ها) مستلزم ارائه اساس نامه رسمی شرکت است.

 1. مبلغ پول حاصل از فروش سهام در چه زمانی قابل وصول است؟

وجه حاصل از فروش سهام سه روز کاری پس از انجام معامله قابل دریافت است. روزهای کاری، ایام هفته به جز روزهای پنج شنبه و تعطیلات رسمی می باشد.

 1. چرا قیمت سهام کاهش می یابد؟

قیمت سهام هر لحظه و بر اثر تغییرات عرضه و تقاضای بازار قابل تغییر است. اگر تعداد فروشندگان یک سهم از تعداد خریداران آن بیشتر باشد، یعنی عرضه یک سهم برای فروش بیش از میزان تقاضای آن برای خرید باشد، قیمت آن سهم کاهش می یابد و برعکس. برای تشریح رفتاری که به تغییرات عرضه و تقاضای در بازار سهام می انجامد و سبب می شود برخی خواهان یا خریدار یک سهم شوند و برخی دیگر رویگردان یا فروشنده آن باشند نظریه های مختلفی شکل گرفته است. برخی معتقدند اصلی ترین عامل شکل دهنده قیمت سهم شرکت، نظر سرمایه گذاران در مورد ارزش واقعی آن شرکت است. در این راستا، کاهش قیمت سهام می تواند در اثر عوامل درونی و برونی مختلفی اعم از امور مالی شرکت و مسائل کلان سیاسی و اقتصادی جهان، کشور و صنعتی باشد که شرکت در آن فعالیت می کند. همچنین در اکثر مواقعی که شرکت ها به سهامداران سود پرداخت می کنند یا سرمایه شرکت را افزایش می دهند قیمت سهام کاهش می یابد و این کاهش قیمت کاملا طبیعی است. چرا که مثلا در زمان افزایش سرمایه ، تعداد سهام افراد به همان میزان که سرمایه شرکت افزایش می یابد زیاد می شود و افزایش تعداد سهام تا حدودی کاهش قیثمت را جبران می کند.

 1. مجمع عمومی چیست و انواع آن کدام است؟

مجمع عمومی شرکت سهامی، از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می شود. مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و اراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات، در اساسنامه شرکت معین خواهد شد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاصی بری آن مقرر شده باشد. بر اساس قانون تجارت، مجامع عمومی شرکت های سهامی به ترتیب عبارتند از مجمع عمومی مؤسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده.

 1. پرتفوی یا سبد سهام چیست؟

شامل مجموعه ای از سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می باشد.

 1. دلیل استفاده از سبد سهام چیست؟

افراد به منظور کاهش ریسک به جای خرید سهم یک شرکت اقدام به خرید سهام شرکت های مختلف می نمایند به عبارت دیگر نباید تمامی تخم مرغ ها را در یک ظرف قرار داد.

در صورت داشتن هر گونه سوال از قسمت ارتباط با ما در وبسایت چرتکه یا کانال تلگرامی و یا اینستاگرام ما ابهام خود را مطرح و برطرف فرمایید.

۱ دیدگاه

 • با عرض سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم غیر از مطالب رایگان روی سایت و اپارات مطالب تکمیلی شامل فیلترها و نکات مهم دیگر هم به صورت پکیج دارید یا صرفا همین مطالب رایگان همه چیر رو پوشش میده؟
  لطفا جواب رو برام ایمیل کنید.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *