مدیریت ریسک در بورس

در بورس همه چیز را خودمان تعریف می کنیم. کی بخرم؟ کی بفروشم؟
در چه شرایطی نگه دارم؟ کی با ضرر بفروشم.. تا کجا خریدم را نگه دارم و.. اما میخواهیم در ارتباط با موضوع کلیدی و مهم که راز بقا و ماندگاری در بازارهای مالی را تعیین می کند برایتان صحبت کنیم.. قبل از آن اجازه دهید جمله ای را ایراد کنم..
 
سودآوری در معاملات، بر پایه توالی احتمالاهاست.. یعنی ما در این بازار هم سود میکنیم وهم ضرر (هیچ کسی رو نمی تونیم پیدا کنیم که ضرر نکنه !!)
 

مدیریت سرمایه در بازار بورس

 
برای اینکه موضوع را بهتر متوجه شوید اجازه دهید مثالی بزنیم:
 
فرض کنید شما در هر سال به طور میانگین صد موقعیت خرید دارید. از این صد موقعیت به طور میانگین ۶۰ موقعیت به سود و ۴۰ موقعیت به ضرر ختم خواهد شد.. با این اوصاف اگر موقعیتهای مساوی با ضرر در کل ۶۰ معامله با سود دیگر مخلوط می شد سود ما قطعی بود..!
 
با این اوصاف اصلا مشخص نیست که شما در خرید اول، دوم و یا سوم ، سهامتان را با سود بفروشید.. اما احتمالا در تعداد صد معامله همیشه تعدادی از خریدها با سود بسته شده و تعدادی از خریدها را هم با ضرر فروختی (چون در خریدهاتون باید حد سود و حد ضرر در نظر بگیرید) اما ایراد اساسی اینه که:
 
شما نمی دانید قرار است درچند معامله پشت سر هم سود کنید.. و یا اینکه اصولا ضررها چگونه بین معاملات توضیع شده.. امکان دارد بعد از دو خرید سودده شما مجبور باشید یک خرید را با ضرر بفروشید و حتی امکان داره شما در ۱۰ یا ۱۵ خرید پشت سر هم در ضرر باشید.. به عبارت دیگه از توالی سود و ضررها هیچ  کس اطلاعی ندارد و کسی هم که ادعا می کند می داند یا بازار را نمیشناسد یا اصطلاحا (خودش را زده به اون راه)
 
خب پس امکان دارد در مجموع صد معامله ما در سال، به صورت متوالی پشت سر هم در بیست معامله ضرر کنیم. در این صورت این حداکثر تعداد ضرر پشت سر هم نباید به حساب ما ضربه ای وارد کند و ما را متوجه افت شدید سرمایه کند. در اینصورت دیگر حتی پولی برای مان باقی نمی ماند که بخواهیم با آن سهم دیگری بخریم.
 
اینجا در قالب یک مثال، به صورت کلی یک اشاره ای به بحث مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک کردم.
مدیریت ریسک به ما می گوید چقدر از کل سرمایه را باید در یک معامله به خطر بیندازم که اگر به صورت متوالی در دوره هایی از بازار ضرر کردم ضربه غیر قابل جبرانی به حساب وارد نشود.
 
مهم ترین نکته و اصل اساسی در مدیریت سرمایه این است که ما در هر معامله حق داریم چند درصد اصل سرمایه مان رو از دست بدهیم؟
 

بهترین راه برای یادگیری مدیریت ریسک و سرمایه در بورس چیست؟

دوره ویدیویی رایگان سایت چرتکه را امتحان کنید(صفحه فیلم های آموزشی)
تفاوت قبل و بعد از دوره را خودتان احساس خواهید کرد!
اولین قسمت از فیلم های مدیریت سرمایه را از لینک زیر تماشا فرمایید.

[gap height=”42px”]

[button text=”مدیریت سرمایه قسمت اول” color=”secondary” size=”larger” animate=”fadeInRight” radius=”40″ expand=”true” link=”https://chortkee.com/%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87/”]

[ux_image id=”1528″ link=”https://chortkee.com/%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87/”]

۷ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *