ریسک فری چیست؟

۳.۶
(۳۲)

ریسک فری چیست؟ و نحوه انجام آن

در این مقاله سعی داریم در ارتباط با مفهوم ریسک فری صحبت کنیم. امروزه به دلیل تورم های موجود، کسب درآمد دلاری رواج زیادی پیدا کرده است. در واقع مردم به دنبال این هستند که سرمایه خود را به ارز جهانی تبدیل کنند که در هنگام تورم و تغییر وضعیت پول ملی کشور، تهدیدی سرمایه آنها را متوجه نشود.

بنابراین استقبال زیادی از بازارهای جهانی مانند ارز دیجیتال و فارکس شده است.
برای فعالیت در بازار های مالی نیازمند استراتژی معاملاتی هستید. یکی از استراتژی های مالی، ریسک فری کردن است.

ریسک فری چیست؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت ریسک فری حالتی است که شما قبل از ضرر کردن، از معامله خارج شوید. در این تکنیک عملا مدیریت سرمایه اتفاق می افتد ولی باید توجه داشته باشین که در شرایط رکود یا روند نزولی کارآمدی بیشتری دارد.

حتی با عضویت در بهترین کانال سیگنال فارکس تلگرام هم که عضو باشید اگر نتوانید به درستی ریسک فری انجام دهید، باز هم متضرر خواهید شد.

تکنیک ریسک فری

همانطور که گفته شد ریسک فری یعنی انجام معامله به شیوه ای که مقدار ضرر شما به کمترین حد خود برسد و هرکاری انجام دهیم که بدون ضرر از معامله خارج شویم.

انجام ریسک فری به استراتژی معاملاتی هر فرد بستگی دارد و یا حتی تریدرها با سبک های معاملاتی مختلف ممکن است تعارف متفاوتی از تکنیک ریسک فری داشته باشند.

تعیین حد ضرر در محدوده سود

در این تکنیک حتی اگه دارایی خریداری شده در جهت افت قیمت حرکت کند، حد ضرر شما در محدوده سود فعال شده و به این ترتیب با ضرر و زیان از معامله خارج نمی شوید.

البته توجه داشته باشید که تعیین حد ضرر در معامله گری یه مفهوم استاتیک نیست. به این معنی که در گذر زمان باید به صورت پیوسته شرایط معامله رو چک کنید و حد ضرر خود را مبتنی بر وضعیت بازنگری و بازنگری کنید.

می‌توانیم روش مدیریت ریسک با استفاده از تغییر سطح توقف را با یک مثال در بازار فارکس توضیح دهیم.

فرض کنید که شما به عنوان یک معامله‌گر فارکس تصمیم می‌گیرید در جفت ارزی EUR/USD (یورو/دلار آمریکا) معامله کنید. قیمت فعلی این جفت ارزی در حال حاضر در سطح ۱.۲۰۰۰ قرار دارد و شما تصمیم می‌گیرید یک معامله خرید (Long) باز کنید.

شما به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت ریسک خود، تصمیم می‌گیرید که سطح توقف یا استاپ برای این معامله را در ۱.۱۹۵۰ قرار دهید. یعنی در صورتی که قیمت به سمت پایین به اندازه ۵۰ پیپ (یا نقطه) از سطح ورود شما حرکت کند، معامله بسته شود و خسارت کمتری برای شما ایجاد شود.

حال فرض کنید پس از چند روز، قیمت EUR/USD به سمت بالا حرکت کرده و به سطح ۱.۲۱۰۰ رسیده است. شما با توجه به این تغییر قیمت، تصمیم می‌گیرید سطح توقف را به سطح ۱.۲۰۵۰ تغییر دهید. این به این معنی است که اگر قیمت به سمت پایین به اندازه ۵۰ پیپ از سطح ۱.۲۱۰۰ حرکت کند، سطح توقف فعلی شما برابر با ۱.۲۰۵۰ خواهد بود. این عمل برای حفظ سودهای کسب شده شما و کاهش خطرات احتمالی صورت می‌گیرد.

با این روش، شما در واقع سطح توقف خود را به میزانی از سود حال حاضر جابجا می‌کنید تا در صورتی که قیمت به سمت عکس حرکت کند،با تغییر سطح توقف  یا استاپ به سمت بالا، شما اجازه می‌دهید که معامله به سود ختم شود، اما در عین حال، در صورتی که قیمت به سمت پایین حرکت کند، سود کسب شده تا آن لحظه حفظ می‌شود و خسارت کمتری به شما وارد می‌شود.

سیو سود پلکانی

یکی دیگر از تکنیک ها در بازار ارزهای دیجیتال، سیو سود پلکانی هست. فرض کنید که وارد یه معامله شدید. بعد از مدتی دارایی خریداری شده افزایش قیمت می دهد.

به این ترتیب می توانید با توجه به حد ضرری که تعیین کردید، بخشی از سود حاصل از معامله رو به فروش برسانید. به این ترتیب حتی اگه دارایی دچار افت قیمت شده و حد ضرر شمارا فعال کند ، بدون اینکه محتمل ضرر و زیان بشید، از معامله خارج می شوید.

روش سیو سود به صورت پلکانی (Staggered Profit Taking) یک روش مدیریت ریسک است که به شما اجازه می‌دهد سودهای خود را در معاملات فارکس به صورت قدم به قدم برداشت کنید. با استفاده از این روش، شما بخشی از سودهای خود را در مراحل مختلف رسیدن قیمت به سطح هدف، برداشت می‌کنید و به طور همزمان ریسک خود را کاهش می‌دهید.

برای توضیح بهتر، به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید شما به عنوان یک معامله‌گر فارکس تصمیم می‌گیرید در جفت ارزی EUR/USD (یورو/دلار آمریکا) معامله کنید. قیمت فعلی این جفت ارزی در حال حاضر در سطح ۱.۲۰۰۰ قرار دارد و شما تصمیم می‌گیرید یک معامله خرید (Long) باز کنید.

بعد از تحلیل هایتان، شما به این نتیجه می‌رسید که سطح هدف اول شما برای این معامله ۱.۲۰۵۰ است. یعنی شما انتظار دارید که قیمت به سمت بالا حرکت کند و در سطح ۱.۲۰۵۰ رسیدن، سود کسب کنید.

با استفاده از روش سیو سود به صورت پلکانی، شما سودهای خود را در مراحل مختلف تحقق سطح هدف برداشت می‌کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید در سطح ۱.۲۰۲۰، یک قسمت کوچک از معامله را بسته و سود کسب شده را برداشت کنید. سپس در سطح ۱.۲۰۴۰، یک قسمت دیگر از معامله را بسته و سود کسب شده را برداشت کنید. در نهایت، در سطح ۱.۲۰۵۰ که سطح هدف شماست، مابقی معامله را ببندید و سود کسب شده را دریافت کنید.

با این روش، شما به صورت پلکانی و در مراحل مختلف، سودهای خود را برداشت می‌کنید. این روش به شما امکان می‌دهد که سودهای خود را تقسیم کنید و در صورتی که قیمت به سمت عکس حرکت کند، حداقل سود را حفظ کنید.

برای توضیح بهتر، فرض کنید قیمت EUR/USD پس از رسیدن به سطح ۱.۲۰۲۰ به سطح ۱.۲۰۴۰ برسد. در این صورت، شما می‌توانید یک قسمت دیگر از معامله را ببندید و سود کسب شده را برداشت کنید. سود کسب شده در این مرحله می‌تواند کمتر از سود قبلی باشد، اما شما به این ترتیب حداقل سودی را حفظ می‌کنید.

در نهایت، در سطح هدف ۱.۲۰۵۰، شما باقی مانده معامله را بسته و سود کسب شده را به طور کامل دریافت می‌کنید.

استفاده از معاملات باینری آپشن

یکی دیگر از تکنیک های ریسک فری کردن در بازار ارزهای دیجیتال، استفاده از معاملات باینری آپشن هست.

اصطلاح باینری در بین برنامه نویسان کاربرد زیادی داشته و در اینجا منظور از معاملات باینری آپشن، وارد شدن به معاملاتی هست که پاسخ اون مثبت یا منفی هست، یعنی رویکرد ۰ تا ۱۰۰ به معامله گری وجود داره. در قالب معاملات باینری آپشن، ۲ آپشن در دو جهت مختلف باید باز کنید.

فرق سیو سود با ریسک فری

ممکن است در توضیحات مربوط به مدیریت سرمایه اصطلاح دیگری مانند سیو سود را هم شنید باشید. باید بدانید که سیو سود متفاوت از ریسک فری است. سیو سود یعنی شما حجم معاملاتی که وارد ترید خود کرده اید را کم کنید. در ادامه با مثال برای شما توضیح خواهم داد.

فرض کنید که شما برای یک پوزیشن خود ۱ دهم لات حجم وارد کرده باشید و ترید شما زمانی که باز است ۲۰ دلار در سود باشد. شما در این موقعیت می توانید حجم خود را کم کنید. با کلیک بر روی ترید و انتخاب گزینه CLOSE TRADE می توانید حجم خود را به ۵ صدم تغییر دهید. زمانی که این کار را انجام می دهید ۱۰ دلار از سودتان را بسته و به بالانس حسابتان اضافه می گردد و صدم دیگر در ترید باز می ماند.

بدین صورت شما می توانید حجم معاملاتی خود را هنگام سود یا ضرر کم کنید و از ریسک تریدتان را کاهش دهید. باید توجه داشته باشید که بعد از باز کردن پوزیشن، فقط می توانید حجم خود را ببندید و قابلیت اضافه کردن حجم وجود ندارد.

آرزو دست نیافتنی تریدرها

درست است که ریسک فری در لغت یعنی معامله بدون ریسک اما در واقعیت معامله بدون ریسک آرزو دست نیافتنی تمامی معامله گران است.

البته اگر شما اصول معاملاتی را بدانید و به استراتژی معاملاتی خود اطمینان داشته باشید، می توانید ریسک مامله خود را کاهش دهید. در واقع با دانستن تکنیک ریسک فری شما می توانید معامله خود را با ۱ درصد ضرر انجام دهید.

جمع بندی

در این مقاله در ارتباط با مفهوم ریسک فری و نحوه انجام آن صحبت کردیم. ریسک فری به این معنی هست که هر کاری که از دست ما بر میاد، انجام بدیم تا قبل از ضرر کردن، بتوانیم از معامله خارج شده و سیو سود انجام دهیم. این عمل حتی هنگام استفاده از بهترین کانال تلگرام سیگنال فارکس نیز بسیار ضروری می باشد. همانطور که گفته شد، نحوه انجام ریسک فری به مبنای استراتژی معاملاتی شما انجام می شود.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. تعداد آرا: ۳۲

۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *