اندیکاتور RSI

۴
(۲)

نحوه استفاده از اندیکاتور RSI (شاخص قدرت نسبی)

شاخص قدرت نسبی یا اندیکاتور RSI یک شاخص محبوب است که توسط یک تحلیلگر فنی به نام جی.ولز وایلدر توسعه یافته است و به معامله گران کمک می کند قدرت بازار فعلی را ارزیابی کنند.

RSI شرایط خرید و فروش بیش از حد در بازار را مشخص می کند و شما می توانید از این اندیکاتور برای پیدان کردن نواحی که خرید یا فروش زیاد در چارت را نشان می دهد، استفاده کنید.

اندیکاتورهای زیادی وجود دارند که اطلاعات مفیدی به شما در خصوص تحلیل در چارت های قیمتی می دهند. برای دریافت لیست بهترین اندیکاتورهای فارکس این مقاله را بخوانید.

شرح مقیاس های اندیکاتور RSI

همچنین از ۰ تا ۱۰۰ مقیاس بندی شده است. من از این اندیکاتور به عنوان تاییده در کنار استراتژی تحلیلی اسمارت مانی استفاده می کنم. به طور معمول، میزان ۳۰ یا کمتر  نشان دهنده شرایط فروش بیش از حد بازار و افزایش احتمال تقویت قیمت (بالا رفتن) است.

برخی از معامله گران تفسیر می کنند که یک جفت ارز بیش از حد فروش نشان می دهد که روند نزولی احتمالاً معکوس می شود، به این معنی که فرصتی برای خرید است .

عدد ۷۰ یا بالاتر  NV اندیکاتور RSI نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد و افزایش احتمال تضعیف قیمت (کاهش) است.

برخی از معامله گران تفسیر می کنند که یک جفت ارز بیش از حد خرید نشانه ای از این است که روند افزایشی احتمالاً معکوس می شود، به این معنی که فرصتی برای فروش است .

اندیکاتور RSI

علاوه بر اندیکاتورهای خرید و فروش بیش از حد ذکر شده در بالا، معامله گرانی که از اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده می کنند ، به دنبال کراس اوورهای خط مرکزی نیز هستند. 

حرکت از زیر خط مرکزی (۵۰) به بالا نشان دهنده  روند صعودی است. یک تقاطع خط مرکزی در حال افزایش ( به عکس بالا نقطه سبز رنگ توجه کنید)  زمانی رخ می دهد که مقدار RSI از بالای خط ۵۰ در مقیاس عبور کند و به سمت خط ۷۰ حرکت کند. این نشان می دهد که روند بازار در حال افزایش است و تا زمانی که RSI به خط ۷۰ نزدیک شود به عنوان یک سیگنال صعودی دیده می شود.

حرکت از بالای خط مرکزی (۵۰) به پایین  در اندیکاتور RSI نشان دهنده روند نزولی است .

زمانی که مقدار RSI از زیر خط ۵۰ در مقیاس عبور می کند، به سمت خط ۳۰ حرکت می کند، خط مرکزی سقوط می کند . این نشان می دهد که روند بازار از نظر قدرت ضعیف شده است و تا زمانی که RSI به خط ۳۰ نزدیک شود به عنوان یک سیگنال نزولی دیده می شود. ( به نقطه قرمز رنگ توجه کنید)

نحوه ترید با استفاده از RSI

بسته به اینکه در بازار بیش از حد خرید شده باشد یا بیش از حد فروش، می توانیم از آن برای انتخاب بالا و پایین و سقف و کف ها استفاده کنیم.

در زیر نمودار ۴ ساعته EUR/USD مشاهده می کنید.

RSI اندیکاتور

 در تحلیل این چارت می توانیم بگوییم که EUR/USD در هفته کاهش داشته و در طول دو هفته حدود ۴۰۰ پیپ سقوط کرد. همچنین در ۷ ژوئن، در حال حاضر زیر دسته ۱.۲۰۰۰ معامله می شد. در ادامه ، RSI به زیر ۳۰ سقوط کرده و نشان داد که ممکن است فروشنده دیگری در بازار باقی نماند و این حرکت ممکن است به پایان برسد و با نشان دادن یک تقاطع یا برخورد دو خط، قیمت معکوس شد و طی چند هفته آینده دوباره به سمت بالا رفت.

بنظر من تحلیل با این ادیکار بسیار آسان بوده و به دلیل وجود اعداد مشخص بازه های قیمتی، میزان اشتباه شما را خیلی کم خواهد کرد.

تعیین روند با استفاده از اندیکاتور  RSI

RSI یک ابزار بسیار محبوب است زیرا می تواند برای تأیید شکل گیری روند نیز استفاده شود.

اگر فکر می‌کنید روندی در حال شکل‌گیری است، نگاهی گذرا به RSI بیندازید و ببینید که آیا بالای ۵۰ است یا زیر آن؟؟ اگر به دنبال یک UPTREND یا روند صعودی احتمالی هستید، مطمئن شوید که RSI بالای ۵۰ باشد .

اگر به دنبال یک روند نزولی احتمالی هستید، مطمئن شوید که RSI زیر ۵۰ باشد .

در ابتدای نمودار بالا، می بینیم که یک روند نزولی احتمالی در حال شکل گیری است. برای جلوگیری از تقلبی، می‌توانیم منتظر بمانیم تا RSI از ۵۰ عبور کند تا روند خود را تأیید کنیم. مطمئناً، با عبور RSI از زیر ۵۰، تأیید خوبی است که یک روند نزولی در واقع شکل گرفته است.

جمع بندی

در این مقاله در ارتباط با اندیکاتور محبوب RSI صحبت کردیم . در خصوص استفاده از اندیکاتورها بنظر من می توانید با تکیه بر سبک تحلیلی و استراتژی خود, بعنوان یک ابزار جهت دریافت تاییدیه استفاده کنید.

این اندیکاتور از مقیس های متفاوتی تشکیل شده که در بالا استفاده هر یک از مقیاس هارا توضیح دادیم. از این مقیاس ها برای شناخت روند و همچنین پیدا کردن قسمت هایی از چارت که فشار فروشنده و یا خریدار کمتر شده و قصد تغییر جهت دارد را به شما نشان می دهد.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *