جفت ارز

۰
(۰)

جفت ارز در فارکس چگونه کار می کنند؟

فارکس یا ارز خارجی بازار غیرمتمرکز جهانی است که در آن جفت ارز در برابر یکدیگر معامله می شوند. جفت ارز ستون فقرات معاملات فارکس هستند و درک نحوه عملکرد آنها برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق ضروری است.

جفت ارز چیست؟

جفت ارز ترکیبی از دو ارز است که در برابر یکدیگر در بازار فارکس معامله می شوند. ارز اول در جفت ارز پایه و ارز دوم ارز مظنه نامیده می شود . ارزش جفت ارز با نرخ مبادله بین دو ارز تعیین می شود. هر نوسانی که در یک نمودار انجام میشود نیز، پیپ نام داد و همچنین معاملاه گران از نوسانات جفت ارزها، کسب درآمد دارند.

به عنوان مثال، جفت ارز EUR/USD نشان دهنده یورو و دلار آمریکا است. یورو ارز پایه و دلار آمریکا ارز مظنه است. اگر نرخ مبادله جفت EUR/USD 1.1000 باشد، به این معنی است که یک یورو ۱.۱۰۰۰ دلار آمریکا ارزش دارد.

انواع جفت ارز

سه دسته از جفت ارزها در معاملات فارکس وجود دارد:

۱. جفت ارزهای اصلی

جفت ارزهای اصلی پرمعامله ترین جفت ارزها در بازار فارکس هستند. آنها عبارتند از EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD، USD/CHF، AUD/USD و USD/CAD. این جفت ها نقدینگی بالایی دارند و قیمت آنها معمولاً ثابت است.

۲. جفت ارز جزئی

جفت ارزهای فرعی نیز به عنوان جفت ارز متقابل شناخته می شوند. آنها شامل جفت ارزهایی هستند که دلار آمریکا را در بر نمی گیرند، مانند EUR/GBP، GBP/JPY، و AUD/CAD . این جفت ها نقدینگی کمتر و نوسان بیشتری دارند.

۳. جفت ارزهای عجیب و غریب

جفت ارزهای عجیب و غریب شامل یک ارز اصلی و یک ارز از یک اقتصاد در حال ظهور یا یک کشور کوچک است. آنها شامل جفت هایی مانند USD/HKD ، USD/ZAR، و USD/THB هستند. این جفت ها نقدینگی پایین و نوسان بالایی دارند.

جفت ارز چگونه کار می کند

جفت ارزها با ذکر نرخ مبادله بین دو ارز کار می کنند. معامله گران فارکس بر اساس انتظارات خود از تغییرات نرخ ارز جفت ارز را خریداری یا می فروشند.

برای مثال، اگر معامله‌گری معتقد باشد که یورو در برابر دلار افزایش می‌یابد، جفت ارز EUR/USD را می‌خرد. اگر نرخ مبادله جفت افزایش یابد، معامله گر سود خواهد کرد. از طرفی در صورت کاهش نرخ ارز، معامله گر متحمل ضرر می شود.

جفت ارز به دو صورت نقل قول می شود: مظنه مستقیم و مظنه غیر مستقیم. مظنه مستقیم زمانی است که پول داخلی ارز پایه باشد و مظنه غیرمستقیم زمانی است که پول داخلی ارز مظنه باشد.

به عنوان مثال، اگر در ایالات متحده معامله می کنید و جفت ارز GBP/USD را خریداری می کنید، یک مظنه مستقیم ۱ GBP = 1.3000 USD خواهد بود. یک مظنه غیر مستقیم ۱ USD = 0.7692 GBP خواهد بود.

عوامل موثر بر جفت ارز

عوامل متعددی بر نرخ مبادله جفت ارز تأثیر می گذارد. برخی از عوامل ضروری عبارتند از:

۱. شاخص های اقتصادی

شاخص های اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، تورم و نرخ اشتغال بر نرخ مبادله جفت ارز تأثیر می گذارد. شاخص های قوی اقتصادی در یک کشور می تواند منجر به افزایش ارزش پول آن کشور شود.

۲. نرخ بهره

نرخ بهره بر تقاضای یک ارز تاثیر می گذارد. اگر نرخ بهره یک کشور بالا باشد، پول آن تقاضای بالایی خواهد داشت که منجر به افزایش ارزش آن می شود.

۳. رویدادهای سیاسی

بی ثباتی یا عدم اطمینان سیاسی می تواند منجر به کاهش ارزش یک ارز شود. به عنوان مثال، برگزیت منجر به کاهش قابل توجه ارزش پوند شد.

۴. رویدادهای ژئوپلیتیک

رویدادهای ژئوپلیتیکی مانند جنگ یا بلایای طبیعی نیز می توانند بر نرخ مبادله جفت ارز تأثیر بگذارند.

نتیجه

جفت ارزها ستون فقرات معاملات فارکس هستند. برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق فارکس ، درک نحوه کار آنها و عوامل موثر بر نرخ ارز آنها ضروری است . معامله گران با زیر نظر گرفتن شاخص های اقتصادی، نرخ بهره، رویدادهای سیاسی و رویدادهای ژئوپلیتیکی می توانند تصمیمات آگاهانه بگیرند و از فرصت های موجود در بازار فارکس استفاده کنند.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *